Strona główna Sport Kiedy odbyły się pierwsze mistrzostwa Europy w piłce nożnej?

Kiedy odbyły się pierwsze mistrzostwa Europy w piłce nożnej?

przez Coel

Pierwsze mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbyły się w 1960 roku we Francji. Brało w nich udział 17 zespołów, z których cztery przeszły do rundy finałowej. Zwycięzcą był Związek Sowiecki, który wygrał z Jugosławią 2:1.

4 lata później kolejny turniej odbył się w Hiszpanii, która tym razem sięgnęła po mistrzostwo pokonując obrońcy tytułu ZSRR 2:1. W tym turnieju z 1964 roku grało już 29 drużyn. Kolejne kraje goszczące mistrzostwa Europy to: Włochy 1968 (zwyciężył gospodarz; liczba drużyn zwiększyła się do 31), Belgia 1972 ( mistrzostwo dla RFN), Jugosławia (1976, wygrana Czechosłowacji w po raz pierwszy wprowadzonych rzutach karnych).

W 1980 odbyły się mistrzostwa w nowym formacie, ponownie we Włoszech. Po raz pierwszy wprowadzono w turnieju rundę grupową, a w rundzie finałowej grało osiem drużyn, nie cztery. Kolejna duża zmiana odbyła się w 1996 na turnieju w Anglii: liczba drużyn w rundzie finałowej podwoiła się do 16. Ten turniej był też pierwszym nazwanym Euro. Ostatecznie na Euro 2016 we Francji w finałach po raz pierwszy spotkały się aż 24 drużyny.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]