Strona główna NaturaZwierzęta Kiedy jeleń zrzuca poroże?

Kiedy jeleń zrzuca poroże?

przez Tomasz

Kiedy jeleń zrzuca poroże? Na ten okres co roku oczekują wszyscy ich poszukiwacze i kolekcjonerzy. Trzeba mieć nie lada szczęście aby znaleźć ten skarb w lesie. Jednak w niektóre miesiące w roku jest to zadanie zdecydowanie łatwiejsze ponieważ w tym okresie zwierzyna płowa zrzuca swoje poroża.

Kiedy jelenie zrzucają poroże?

Jelenie zrzucają poroże zimą, największą szansę na ich znalezienie w lesie mamy mniej więcej od lutego do czerwca każdego roku. Kulminacja przypada w lutym i marcu. Latem natomiast one odrastają. Poroże jeleni rośnie wtedy od początku i po kilku miesiącach jest zrzucane. Ten proces powtarza się corocznie.

Starsze osobniki gubią poroże wcześniej czyli w styczniu i lutym. Młodsze natomiast później, w maju i czerwcu. A czy wiecie jak nazywają się rogi gubione przez jelenie? Nazywają się one „zrzutami”.

Różnica między rogami a porożem

Czym się różnią rogi od poroża? Często mówi się, że jelenie gubią swoje rogi. Nie jest to dobre stwierdzenie. Rogi wyrastają raz i zostają na całe życie. Występują np. u krów. Poroże natomiast występuje m.in. u reniferów i jeleni. Różnica jest w ich budowie. Poroże zbudowane jest z tkanki kostnej i co roku jest zrzucane. Wynika to z faktu, że z czasem staje się ono twardą tkanką. Kolejna różnica pomiędzy rogami a porożem jest taka, że rogi są pojedyncze a poroże się rozgałęzia.

Po co zbiera się poroże jelenia?

Zrzuty maja w sobie wartość kolekcjonerska. Ich zbieranie jest podobnym hobby jak kolekcjonowanie innych przedmiotów. Każde poroże jest inne, jest tworem organicznym. W związku z tym każde będzie miało inny kształt, inną liczbę rozgałęzień itd. Poza kolekcjonowaniem samych okazów, robi się z nich różne przedmioty na sprzedaż. Na rynku dostępne są np. lampy wykonane z jelenich zrzutów.

Zbieranie poroża (bez czaszki) jest legalne na terenie Lasów Państwowych. Poroże z czaszką należy zostawić i zgłosić do Państwowej Straży Łowieckiej lub nadleśnictwa. Znalezione w parku narodowym lub rezerwacie przyrody należy je zostawić na miejscu.

Podsumowując, jeżeli zastanawiacie się kiedy dokładnie jeleń zrzuca poroże, aby zmaksymalizować swoją szansę na jego znalezienie, to wybierajcie miesiące zimowe i wiosenne, od lutego do czerwca.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl