Katar nie jest wyłącznie ludzką bolączką – zdarza się również czworonożnym podopiecznym. Chociaż wyciek z nosa u psa może mieć zupełnie błahe przyczyny, czasami jest pierwszym sygnałem poważniejszych problemów. Jakie są najczęstsze przyczyny kataru u psa? Jak pomóc zakatarzonemu czworonogowi?
Funkcja nosa u psa. Skąd się bierze katar?
Nos psa to wyspecjalizowany narząd zmysłu węchu, a zarazem początkowy element układu oddechowego. Odpowiada więc zarówno za odbieranie wrażeń węchowych, jak i przepływ powietrza do dalszych odcinków układu oddechowego. W jamie nosowej psa powietrze jest ocieplane, nawilżane i oczyszczane z drobnych zanieczyszczeń. Psi nos wyposażony jest w blisko 200 milionów receptorów węchowych, co pozwala czworonogom na wychwytywanie nawet subtelnych różnic zapachowych. Nos psa jest stale lekko wilgotnym, co pomaga w węszeniu i regulacji temperatury ciała.
Katar u psa powstaje w wyniku nadmiernej produkcji naturalnej wydzieliny – na skutek podrażnienia błony śluzowej jamy nosowej lub stanu zapalnego.
Jak wygląda katar u psa i co zrobić, gdy pies ma katar?
Katar u psów ma postać wydostającej się z jamy nosowej wydzieliny o różnej barwie i konsystencji. Wyciek z nosa może być wodnisty i przezroczysty lub kleisty, mętny, zabarwiony ropą czy krwią. Katar rzadko jest jedynym objawem choroby u psa. Zazwyczaj towarzyszą mu inne symptomy, takie jak: kaszel, gorączka, kichanie, osłabienie, łzawienie z oczu. Nieżyt nosa powoduje pogorszenie węchu u psa, co skutkuje najczęściej niechęcią do przyjmowania pokarmu.
Jeśli Twój pies ma katar, powinieneś bacznie go obserwować. Należy również zapewnić mu komfortowe warunki do wypoczynku i łatwy dostęp do wody. Warto zadbać o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu – w razie potrzeby można użyć nawilżacza powietrza. Jeżeli Twój zwierzak nie ma apetytu, możesz podać mu pokarm o podwyższonych walorach smakowych i intensywnym zapachu. W przypadku kataru nieustępującego przez kilka dni lub z towarzyszącymi innymi objawami wskazana jest wizyta u lekarza weterynarii.
Przyczyny kataru u psa – jak zapobiegać chorobom układu oddechowego u psów?
Katar u psa może być zarówno reakcją na czynniki drażniące, jak i sygnałem infekcji czy przeziębienia. Najczęstsze przyczyny kataru u psa to:
– infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze,
– długotrwałe przebywanie w niewłaściwych warunkach środowiskowych,
– podrażnienie jamy nosowej przez ciało obce,
– alergia,
– guzy i polipy.
Aby chronić pupila przed chorobami układu oddechowego, warto zatroszczyć się o warunki, w jakich przebywa na co dzień. Nie należy narażać zwierzaka na przeciągi ani nagłe zmiany temperatur. Niewskazane jest też podawanie psu zimnej wody czy karmienie go pokarmem wyciągniętym prosto z lodówki. Psy wrażliwe na niskie temperatury należy wyprowadzać na zimowe i jesienne spacery w ubrankach. W sezonie przeziębień warto również wzmocnić psią odporność przy użyciu odpowiednich suplementów.