Strona główna Aktualności Jakiego ubezpieczenia potrzebujesz, by poruszać się po drogach w UK?

Jakiego ubezpieczenia potrzebujesz, by poruszać się po drogach w UK?

przez Tomasz

Samochód to dzisiaj jeden z podstawowych środków transportu, szczególnie poza dużymi miastami, gdzie nie można liczyć na równie rozbudowaną siatkę połączeń komunikacji miejskiej. Do jazdy po brytyjskich drogach nie wystarczy jednak sam zakup auta i posiadanie prawa jazdy, konieczne jest także wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia.

Jaki wariant polisy jest obowiązkowy? Czy warto zainwestować w większy zakres ubezpieczenia samochodu? Czy w UK możesz wykorzystać posiadane polskie ubezpieczenie samochodu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Ubezpieczenie samochodu w UK: Czy jego zakup jest Twoim obowiązkiem?

Tak, posiadanie ubezpieczenia samochodu jest obowiązkiem każdego kierowcy w Wielkiej Brytanii — bez ważnej polisy nie możesz zgodnie z prawem poruszać się po brytyjskich drogach. Należy jednak dodać, że wymogiem prawnym objęty jest tylko jeden, podstawowy wariant, mianowicie polisa Third Party.

Dla kierowców, którzy ubezpieczali już pojazdy w Polsce, ubezpieczenie samochodowe Third Party może wyglądać znajomo. Jest tak nie bez powodu, gdyż jest to polisa odpowiadająca polskiemu OC. Jej zakres obejmuje szkody poniesione przez osoby trzecie lub ich mienie. Oznacza to, że kiedy dojdzie do uszkodzenia własności lub uszczerbku na zdrowiu innych uczestników zdarzenia drogowego, do którego doszło z Twojej winy, polisa Third Party pokryje ewentualne roszczenia z tego tytułu.

Interesuje Cię większy zakres ochrony? Poznaj dodatkowe opcje!

Jeśli jednak zależy Ci na większym zakresie ochrony niż ta zapewniana przez Third Party Only warto zainteresować się bardziej rozbudowanymi wariantami. Świetnym przykładem jest tu polisa Comprehensive — jej największą zaletą jest fakt, że ochronę rozszerza również na Ciebie i Twoje auto. Co to oznacza? Nawet jeśli do wypadku dojdzie z Twojej winy, możesz zgłosić poniesione przez siebie szkody.

Inną opcją jest Third Party, Fire and Theft — jak sama nazwa wskazuje, jest to wariant Third Party rozszerzony o ochronę na wypadek pożaru lub kradzieży auta. Na uwagę zasługuje też możliwość dobrania dodatków do polisy ubezpieczeniowej, na przykład zapewniający pomoc drogową.

Czy w Wielkiej Brytanii chroni Cię ubezpieczenie OC auta wykupione w Polsce?

Zarówno Wielka Brytania, jak i Polska są stronami Porozumienia wielostronnego, na podstawie którego państwa sygnatariusze uznają wzajemnie polisy ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych zawarte w tych krajach. Oznacza to, że na podstawie tej umowy polskie ubezpieczenie OC zapewni Ci ochronę na poziomie odpowiadającym polisie Third Party na terenie UK — tu zalecamy jednak kontakt z ubezpieczycielem przed wyjazdem w celu zweryfikowania warunków i zakresu posiadanej ochrony.

Należy przy tym pamiętać, że dopuszczalny czas korzystania z samochodu zarejestrowanego w Polsce na terenie Wielkiej Brytanii wynosi 6 miesięcy w okresie 12 miesięcy. Po tym czasie konieczne będzie już zarejestrowanie auta w UK, co wiąże się też z obowiązkiem wykupienia brytyjskiego OC.

Podsumowanie

Jak widać mimo obowiązku posiadania ubezpieczenia pojazdu w UK, decyzja o tym, jaki zakres ochrony jest Ci potrzebny, należy do Ciebie. W jej podjęciu pomoże poznanie wszystkich dostępnych opcji i porównanie ich ze sobą — pomóc mogą w tym specjaliści ds. ubezpieczeń, których wiedza i doświadczenie w branży ułatwią Ci znalezienie wariantu dopasowanego do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl