Strona główna Aktualności Jakie wykształcenie powinien mieć opiekun osób starszych za granicą?

Jakie wykształcenie powinien mieć opiekun osób starszych za granicą?

przez Tomasz

W ostatnich latach rośnie zapotrzebowanie na usługi opiekunek seniorów. Osoby pracujące na tym stanowisku łatwo znajdą zatrudnienie przede wszystkim w krajach Europy Zachodniej, głównie w Niemczech. Opiekunki seniorów w Niemczech mogą liczyć na dobre wynagrodzenie i warunki zatrudnienia, a także liczne bonusy. Na zatrudnienie w Niemczech w charakterze opiekunki nie może jednak liczyć każdy. Jakie kwalifikacje powinni mieć kandydaci? Czy konieczne jest kierunkowe wykształcenie?

Jakie wykształcenie powinna mieć opiekunka osób starszych?

Jednym z częstych przekonań jest to, że pracę opiekunki seniora podjąć może jedynie osoba posiadająca kierunkowe wykształcenie medyczne. Przeczą jednak temu ogłoszenia, które publikuje agencja opiekunek na opieka.felizajob.pl/. Analizując je, można się przekonać, że pracodawcy od opiekunek nie wymagają studiów medycznych, a często też specjalistycznych kursów czy szkół podyplomowych.

Warto jednak zauważyć, że pielęgniarki czy osoby z doświadczeniem w opiece nad seniorem mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie i łatwiejsze znalezienie zatrudnienia. Co więcej, mogą one wybierać z szerszej puli ofert, bowiem kierunkowe wykształcenie umożliwia opiekowanie się seniorami z poważniejszymi problemami zdrowotnymi. Mile widziane przez pracodawców jest również, kiedy opiekunka posiada studia medyczne, w zakresie rehabilitacji, dietetyki itp.

Jakie kursy powinna mieć opiekunka osób starszych?

Jednym z najczęstszych wymagań stawianych opiekunkom seniorów jest ukończenie kursu pierwszej pomocy. Sztuka jej udzielania jest potrzebna, nawet jeśli pod opieką ma się seniora, którego ogólny stan zdrowia można określić jako dobry. Pierwsza pomoc pomoże bowiem w tak powszechnych sytuacjach jak zadławienie, upadek, skaleczenie.

Kursem, który pomoże w dobrej opiece nad seniorem jest też ten z zakresu animacji czasu. Wynika to z tego, że zadaniem opiekunki jest nie tylko ubranie, utrzymywanie higieny, pomoc w korzystaniu z toalety, karmienie podopiecznego, ale także zapewnianie mu rozrywek. Te natomiast nie powinny skupiać się jedynie na oglądaniu telewizji czy słuchaniu radia. Kursy animacji czasu podpowiedzą jak ciekawie zaaranżować dzień seniora i jakie aktywności można z nim podjąć.

Inne kursy, które mogą być przydatne w pracy opiekunki osoby starszej to dietetyki, rehabilitacji, fizjoterapii. Należy jednak pamiętać, że oprócz wiedzy ze studiów, kursów itp. opiekunka przede wszystkim musi posiadać określony zestaw cech osobowości. Ten zawód przeznaczony jest jedynie dla osób empatycznych, wyrozumiałych, cierpliwych. Ważna jest również odpowiedzialność, komunikatywność i otwartość na nowości.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]