Jakie symbole przynoszą szczęście? Ludzkość od wieków wierzyła w różnego rodzaju magiczne symbole, które miały przynosić szczęście ich posiadaczom. Oto lista najpopularniejszych symboli wraz z wyjaśnieniem, skąd pochodzą.
- Podkowa
Wiara w podkowę przynoszącej szczęście wywodzi się z bardzo dawnych czasów, najprawdopodobniej z wczesnego średniowiecza. Z jakiego regionu jednak pochodzi – trudno określić, ponieważ symbol ten nierozerwalnie związany jest z kultem koni rozpowszechnionym w wielu miejscach Europy i świata. Kto w dawnych czasach posiadał konia na własność, uznawany był za bogacza, a zatem powodziło mu się w życiu – stąd zapewne utożsamienie podkowy ze szczęściem.
- Czterolistna koniczyna
Ten symbol prawdopodobnie wywodzi się z wierzeń Celtów. Dziś jednak jest światowo rozpoznawany jako symbol szczęścia. Koniczyna związana jest z kultami płodności i rolnictwa. A dlaczego czterolistna? To proste – szczęście nie każdemu jest pisane, a zatem symbol szczęścia musi być związany z czymś rzadkim, niespotykanym.
- Guzik kominiarza
Typowo polski zwyczaj łapania kominiarza za guzik miał przynosić wykonującej tę czynność osobie szczęście i pomyślność. Dziś kominiarza na ulicach niełatwo już uświadczyć, choć wcale nie jest to zawód całkowicie wymarły. Jeszcze stosunkowo niedawno kominiarzy na ulicach było całkiem sporo. I równie wiele osób chętnych do łapania ich za guzik… Historia tego przesądu jest dość zabawna: początkowo miało to służyć po prostu zaciągnięciu kominiarza do swojego domu, aby tam wyczyścił brudny komin. Komu się to udawało pierwszemu – uznawany był za szczęściarza, kominiarz bowiem przybywał do domu w jeszcze czystym ubraniu.
- Królicza łapka
Kolejny symbol szczęścia, który wywodzi się prawdopodobnie ze średniowiecza. Jak nietrudno się domyślić, związany był z polowaniami – kto upolował królika, przyczepiał sobie jego łapkę na znak pomyślności.
- Liczba siedem
Liczba siedem stanowi powszechnie rozpoznawalny symbol szczęścia na całym świecie. Nie tylko zresztą szczęścia – w wielu kulturach była to liczba magiczna, często przypisywana bogom. Fenomen tej liczby jest trudny do wyjaśnienia, jednak może się to wiązać z liczbą “planet” widocznych gołym okiem (Saturn, Jowisz, Mars, Wenus i Merkury oraz Słońce i Księżyc – te dwie ostatnie uważane były za planety w starożytności). Na bazie tych obserwacji astronomicznych ustalono też liczbę siedmiu dni tygodnia. A zatem postrzeganie siedem jako liczby magicznej, przynoszącej szczęście ma swoje początki w bardzo odległej przeszłości i wciąż jest aktualne.