Strona główna Aktualności Jakie są objawy zapalenia zatok? 

Jakie są objawy zapalenia zatok? 

przez Tomasz

Zapalenie zatok, zwane również zapaleniem zatok przynosowych, to nieprzyjemna dolegliwość. Objawia się w różny sposób, zwykle jednak jest w sposób bardzo dokuczliwy. Jakie więc są objawy zapalenia zatok? I jak odróżnić je od innych, podobnych schorzeń?

Zapalenie zatok spowodowane jest stanem zapalnym błony śluzowej zatok przynosowych, które znajdują się w okolicach nosa, czoła, policzków i oczu. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zapalenia zatok jest ból i ciężkość w okolicach twarzy, głównie w okolicy czoła i policzków. Często pacjenci odczuwają również ból w okolicach zębów lub w żuchwie, co może prowadzić do mylnego podejrzenia, że ból jest związany z problemami stomatologicznymi.

Innym, częstym objawem zapalenia zatok jest zatkanie nosa, co powoduje trudności w oddychaniu, szczególnie nocą, gdy pacjenci zwykle leżą płasko. Zatkanie nosa może również prowadzić do bólu i zawrotów głowy. W niektórych przypadkach zapalenie zatok może powodować zmianę jakości wydzieliny z nosa, która staje się gęsta i żółta lub zielona.

Objawy zapalenia zatok mogą również obejmować ból gardła, kaszel i ogólne osłabienie organizmu. Pacjenci zwykle czują się bardzo zmęczeni i mają trudności z koncentracją. Mogą również odczuwać problemy z widzeniem.

Zapalenie zatok ma swoją ostrą i przewlekłą formę. W wariancie ostrym objawy pojawiają się nagle i nasilają się w ciągu kilku dni. Przewlekłe zapalenie zatok objawia się mniej intensywne, ale trwa dłużej, zazwyczaj kilka tygodni, a nieleczone czasem nawet miesięcy. 

Dlatego ważne jest, żeby nie bagatelizować objawów tego schorzenia i udać się do lekarza – dostępne lęki zwykle okazują się skuteczne i szybko zwalczają chorobę, przywracając organizmowi wigor i siłę.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl