Strona główna Aktualności Jakie są najczęstsze kontuzje i schorzenia kolan?

Jakie są najczęstsze kontuzje i schorzenia kolan?

przez Tomasz

Dzięki stawom kolanowym możemy się przemieszczać w różne miejsca, nawet te najodleglejsze. Pozwalają nam one na uprawianie sportów i nie tylko. Jednakże w życiu każdego człowieka przychodzi taki czas, gdzie doskwierają nam bóle kolan spowodowane kontuzjami, chorobami, czy zwyczajnym nadużywaniem stawów. Często możemy spotkać się z osobami w wieku emerytalnym, które ledwo chodzą i skarżą się na bóle kolan. Nie każdy jednak wie, że nie tylko osoby starsze mogą spotkać choroby tych stawów. Kontuzja lub wykrycie schorzenia może przytrafić się każdemu z nas bez względu na wiek.

Najczęstsze schorzenia kolan

Bardzo dużo problemów dotyczących kolan jest nie tylko wynikiem starzenia się, ale także oznaką ciągłego ich zużywania. Z chorobami kolan możemy spotkać się tak naprawdę na każdym etapie życia. Aby móc je lepiej zdiagnozować powinniśmy udać się do specjalisty. Jeżeli natomiast zostały już zdiagnozowane i chcemy poczuć się lepiej możemy wykorzystać do tego zabiegi fizjoterapeutyczne, które znacznie pomogą i poprawią, chociażby samopoczucie. Do najpopularniejszych schorzeń zaliczamy:

  • Zwyrodnienie stawu kolanowego – najczęstszą przyczyną tej choroby jest wiek osoby poszkodowanej, ale nie tylko, ponieważ duży wpływ a jej rozwinięcie ma np. przeciążenie stawów, a nawet nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń przez wiele lat. 
  • Choroby reumatyczne – zwykle towarzyszy im ból oraz zmiana skórna w okolicy kolan. Dodatkowo spotkać możemy się również ze złym samopoczuciem, a nawet gorączką. 

Najczęstsze kontuzje kolan

W życiu codziennym oprócz różnych chorób towarzyszą nam również kontuzje, których możemy nabawić się wszędzie. Nie jest powiedziane, że każda kontuzja musi zostać nabyta podczas wysiłku fizycznego. Możemy się nabawić ich np. w drodze do pracy lub szkoły, wysiadając z autobusu, czy nawet idąc po schodach. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć:

  • Skręcenie, naderwanie więzadeł lub mięśni kolan – kontuzje te zazwyczaj spowodowane są poprzez nagły i szybki skręt kolana lub uderzeniem czymś w kolano. Kontuzji tej będzie towarzyszył bardzo duży ból, obrzęk w okolicy stawu kolanowego, a także znaczna trudność w poruszaniu się.
  • Zwichnięcie kolana – o tej kontuzji możemy mówić tylko, gdy łączność powierzchni stawowych kości została przerwana/uszkodzona. Kontuzja ta zazwyczaj jest następstwem urazu, którego kiedyś mogliśmy doświadczyć. Objawami towarzyszącymi są np. bardzo silny ból, mocna opuchlizna w okolicy stawu kolanowego, duże trudności z poruszaniem się. Nie należy bagatelizować tej kontuzji, ponieważ wbrew pozorom jest ona bardzo groźna. Podczas zwichnięcia kolana może dojść do uszkodzenia, chociażby kości, dlatego, gdy tylko zobaczymy jakieś niepokojące objawy, niezwłocznie powinniśmy jechać do szpitala.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć, choroby stawów kolanowych oraz kontuzje mogą towarzyszyć nam na każdym kroku bez względu na to, w jakim jesteśmy wieku. Oczywiste jest to, że niektóre choroby takie jak reumatyzm znacznie częściej będą doskwierały osobom w średnim, a nawet emerytalnym wieku jednak nie jest to zasada, której ta choroba musi się trzymać. W przypadku kontuzji tak jak zostało już wspomniane, możemy się ich nabawić w każdym miejscu nie tylko podczas uprawiania sportu. Zwyczajny upadek na kolana może już być początkiem poważniejszej kontuzji. Nie należy bagatelizować żadnych objawów, ponieważ w później może być gorzej. Dodatkowo, aby zlikwidować bóle po odbytej kontuzji można udać się na zabiegi fizjoterapeutyczne.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://rehab-gdansk.pl/

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]