Strona główna Sport Jakie są najczęstsze błędy przy wyborze roweru górskiego?

Jakie są najczęstsze błędy przy wyborze roweru górskiego?

przez Tomasz

Poszukiwanie idealnego roweru górskiego, szczególnie, jeśli jest się osobą początkującą, nie jest wcale takie proste. W dzisiejszych czasach wybór jest ogromny, a w sklepach rowerowych pojawiają się coraz to nowsze, nowocześniejsze modele. Niestety, skuszeni zachwalaniem sprzedawcy możemy kupić rower, który nie będzie przystosowany do naszych umiejętności ani nie będzie pasował do naszych potrzeb. Jednak wielu błędów da się uniknąć, jeśli przed zakupem zastanowimy się nad tym, czego poszukujemy.

Jak nie popełnić podstawowego błędu kupując rower MTB? 

Głównym błędem, popełnianym przy wyborze roweru górskiego jest niedopasowanie go do swojego doświadczenia. Nie istnieje rower, który będzie dopasowany do każdej osoby. Ci, którzy dopiero wchodzą w rowerowy świat, często nie mają sprecyzowanych preferencji. Nie ma w tym nic złego. Trzeba jednak pamiętać, aby po prostu nie przesadzić. Jeśli nie jesteś osobą, która wyrusza na górski maraton, na początek nie potrzebujesz roweru ze wszystkimi opcjami dodatkowymi i najnowocześniejszymi technologiami. Wybierając swój pierwszy rower górski MTB, możesz spokojnie zdecydować się aluminiową ramę. W kwestii kół postaw na 29 cali (dziś większość modeli ma koła 27,5 cala, co również jest optymalną opcją dla osób początkujących). 

Rower MTB

Prawidłowy dobór przeznaczenia a rower MTB

Kolejny błędem jest to, że często osoba kupująca rower, nie bierze pod uwagę, w jakim celu ma być on wykorzystywany. A jest to bardzo istotna kwestia. Nieważne, czy oglądamy rowery miejskie, czy te górskie. Warto więc przed zakupem pomyśleć: gdzie będę jeździć? Nie istnieje coś takiego, jak rower na każde warunki. Inny będzie potrzebny do górskich rowerowych maratonów, inny do jazdy bardziej turystycznej, rekreacyjnej, a jeszcze inny do szaleństw i akrobacji na górskich stokach czy przełęczach. O tym należy pamiętać, szczególnie, że im bardziej zaawansowany rower (czyli przeznaczony np. do wyczynowego sportu), tym wyższa jest jego cena. A ta z reguły dla osób poczatkujących gra wysoką rolę. Łatwo zniechęcić się, widząc wysoką cenę i popełnić właśnie opisany wyżej błąd – czyli szukać roweru dostosowanego pod potrzeby np. wyczynowców podczas, gdy szuka się po prostu czegoś pod turystykę. Czasami po dłużej analizie potrzeb kupującego okazuje się, że to, czego potrzebujesz to rower elektryczny.

Rower górski

Gdy kupujemy rower MTB – dobierzmy prawidłowe parametry

Kupując rower MTB, należy pamiętać także o parametrach – ich zły dobór może sprawić, że rower będzie do nas niedopasowany. Taki błąd często popełniają osoby niedoświadczone – nie wiedząc, czego szukają. Jak już opisano wyżej, aluminiowa rama w zupełności wystarczy dla osób początkujących, choć dostępne są oczywiście i te lepsze np. karbonowe. Łatwo jest także popełnić błąd, jeśli mowa o pedałach – lepiej wybrać platformowe, a nie zatrzaskowe. W tych pierwszych znacznie łatwiej nauczyć się techniki jazdy. Błędem jest też niezwracanie uwagi na napęd. Kiedyś większość rowerów posiadała napęd trzyrzędowy, dziś dominują dwurzędowe – i na taki powinno się decydować. Ważną kwestią są także hamulce – należy wybrać te hydrauliczne, błędem jest oszczędzanie na tym aspekcie. Tańsze hamulce tarczowe niehydrauliczne nie nadają się do jazdy po górach.

Jak widać, przed nabyciem roweru górskiego należy przemyśleć sporo kwestii. Jednak nie są one skomplikowane, a po ich analizie na pewno uda nam się dobrać rower dostosowany do naszych potrzeb w rozsądnej cenie. 

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl