Strona główna Sport Jakie rzuty występują w piłce nożnej?

Jakie rzuty występują w piłce nożnej?

przez Tomasz

Jakie rzuty występują w piłce nożnej? W piłce nożnej występuje kilka rodzajów rzutów przyznawanych w zależności od powagi, oraz miejsca dopuszczenia się przewinień.

Rzut wolny bezpośredni

Rzut wolny bezpośredni przyznawany jest za przewinienia takie jak niesportowe zachowanie, atak na przeciwnika np. kopnięcie, plucie, podłożenie nogi, zagranie piłki ręką, oraz za faul np. nieczysty wślizg.

Rzut wolny pośredni

Rzut wolny pośredni przyznaje się za niebezpieczne zagrania takie jak zbyt wysoko uniesiona noga, przytrzymywanie piłki czy zabronione uniemożliwianie gry przeciwnikowi, np. zabieganie drogi lub przeszkadzanie bramkarzowi we wznowieniu gry.

Rzut karny

Rzut karny przyznawany jest za przewinienia do których doszło w polu karnym. Odbywa się on z wyznaczonego punktu, który oddalony jest o 11 metrów od linii bramkowej, z tego powodu nazywany jest często „jedenastką”.

Rzut sędziowski

Rzut sędziowski zarządzany jest po chwilowej przerwie w grze do której doszło z przyczyn nieuregulowanych w przepisach piłki nożnej. Do takich należeć może m.in. interwencja lekarzy, wtargnięcie kibiców na teren boiska albo dwie piłki w grze.

Rzut rożny (z rogu)

Rzut rożny (rzut z rogu) przyznaje się drużynie atakującej jeżeli piłka całym swoim obwodem przekroczyła linię bramkową po ziemi lub w powietrzu i była ostatnio dotknięta przez zawodnika drużyny broniącej, oraz nie została zdobyta bramka.

Rzut od bramki

Rzut od bramki przyznaje się drużynie broniącej jeżeli piłka całym swoim obwodem przekroczyła linię bramkową po ziemi lub w powietrzu i była ostatnio dotknięta przez zawodnika drużyny atakującej, oraz nie została zdobyta bramka. Rzut od bramki wykonuje bramkarz drużyny broniącej.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl