Projektowanie schodów to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i funkcjonalności. Jednym z kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, jest wysokość schodów. W tym artykule dowiesz się, jakie są standardy i zalecenia dotyczące tej kwestii.
Standardy Wysokości Schodów
Schody są nieodłącznym elementem wielu budynków, zarówno mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Ich projektowanie i budowa muszą spełniać określone normy i standardy, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort użytkowników. Jednym z kluczowych parametrów, który należy uwzględnić podczas projektowania schodów, jest ich wysokość.
Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, maksymalna wysokość stopni schodów różni się w zależności od rodzaju budynku. Dla budynków jednorodzinnych, zabudowy zagrodowej, mieszkań dwupoziomowych, garaży wbudowanych i wolno stojących (wielostanowiskowych), a także budynków usługowych, w których zatrudnia się poniżej 10 osób, maksymalna wysokość stopnia wynosi 19 cm. W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej (oprócz budynków opieki zdrowotnej), produkcyjnych, magazynowo-składowych oraz usługowych (w których zatrudnia się powyżej 10 osób), maksymalna wysokość stopnia wynosi 17,5 cm. W przedszkolach, żłobkach i budynkach opieki zdrowotnej maksymalna wysokość stopnia wynosi 15 cm. Natomiast schody do piwnic pomieszczeń technicznych i poddaszy nieużytkowych, a także w budynkach inwentarskich dojścia do poddaszy służących przechowywaniu pasz słomiastych, mogą mieć maksymalną wysokość stopnia wynoszącą 20 cm.
Zalecana wysokość stopnia schodów zewnętrznych wynosi 15 cm, a wewnętrznych 17,5 cm. Bieg schodowy powinien zawierać maksymalnie 10 stopni na zewnątrz obiektów i 17 stopni wewnątrz obiektów, z wyjątkiem schodów wewnętrznych w budynkach opieki zdrowotnej, w których maksymalna liczba stopni wynosi 14. Stopnie schodów nie powinny być ażurowe i nie powinny posiadać wystających nosków. Powinny być wyprofilowane tak, aby zapobiegać potykaniu się przy wchodzeniu oraz zahaczaniu o nie tyłem buta przy schodzeniu, a ich nawierzchnia powinna być antypoślizgowa. Wszystkie stopnie w biegu powinny mieć tę samą wysokość.
W budynkach opieki zdrowotnej, a także budynkach zamieszkania zbiorowego przeznaczonych dla osób starszych oraz niepełnosprawnych, zabrania się stosowania stopni schodów z noskami i podcięciami. Szerokość stopni w schodach wewnętrznych powinna wynikać ze wzoru: 2H+S = od 60 cm do 65 cm, gdzie H to wysokość stopnia, a S to szerokość stopnia.
Dostosowanie Schodów do Potrzeb Osób Niepełnosprawnych
Projektując schody, warto również wziąć pod uwagę potrzeby osób niepełnosprawnych. Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, zalecana wysokość stopnia to 0 cm, co oznacza, że powinny one korzystać z ramp lub wind. Dla osób mających trudności z poruszaniem się, zaleca się stopnie o wysokości nie większej niż 15 cm.