Strona główna Aktualności Jaka powinna być wysokość blatu w kuchni

Jaka powinna być wysokość blatu w kuchni

przez Tomasz

Pytanie o to jaka jest odpowiednia wysokość blatu kuchennego pada praktycznie zawsze w momencie projektowania, oraz ustawiania kuchni w nowym domu czy mieszkaniu. W dzisiejszym krótkim artykule postaramy się podpowiedzieć wam jaka wysokość szafek kuchennych będzie wygodna i odpowiednia do waszego wzrostu.

Wysokość szafek kuchennych

Warto zwrócić uwagę na to że blat nie może znajdować się niżej niż wynosi wysokość korpusów waszych szafek kuchennych + grubość blatu. Chyba, że robicie meble w pełni na wymiar to macie tutaj dowolność tego na jakiej wysokości znajdzie się ich szczyt. Niemniej jednak, istnieje standardowa wysokość szafek kuchennych poniżej których korzystanie z blatu kuchennego może okazać się po prostu niewygodne ponieważ będziecie musieli się garbić czy schylać albo stać krzywo w trakcie gotowania. Będzie to prowadziło do bólu pleców i przede wszystkim braku wygody.

Na jakiej wysokości znajduje się blat w szafkach z Ikei?

Różni producenci Szafek Kuchennych produkują szafki o różnej wysokości. Przykładowo, jedne z najbardziej popularnych, czyli szafki METOD z Ikei mają wysokość 80 cm. Jeżeli doliczymy do tego blat którego grubość zazwyczaj wynosi 3,5 cm to minimalna wysokość na jakiej możemy w ogóle mieć blat kuchenny to 83,5 cm. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na szafki Ikea z cokołem na dole, to będziemy musieli postawić je na specjalnych nóżkach które minimalnie podnoszę je od 8 cm w górę. A więc w przypadku tego typu szafek, minimalna wysokość na jakiej znajdzie się blat roboczy wynosi 91,5 cm.

Jaka jest wysokość dolnych szafek kuchennych?

Szafki z Ikei są ogólnie dosyć wysokie w porównaniu do reszty rynku. Wysokość standardowych szafek kuchenych innych producentów niż IKEA wynosi zazwczyaj około 70-75 cm. Takim standardem jest wysokość korpusu 72 cm. Jeżeli dodamy do tego grubość blatu wynoszącą 3,5 centymetrów i wymiary cokołu – 8-10 cm to góra blatu wychodzi na wysokości ok. 85 cm.

Wysokość blatu kuchennego do wzrostu

Do tej pory podaliśmy tak naprawdę minimalne wysokości blatu roboczego w kuchni. Oczywiście, można i nalezy dopasować go do indywidualnych potrzeb. Optymalna wysokość blatu w kuchni zależy w największej mierze od wzrostu osób, które mają z niego korzystać. Aby było wygodnie to powierzchnia robocza powinna znajdować sie około 10-15 cm poniżej ręki zgiętej w łokciu. Taka wysokość powinna zapewnić wygodne wykonywanie większości prac lekkich i średnich w kuchni, takich jak przygotowywanie posiłków i krojenie. Jeżeli natomiast bardzo często wykonujemy na blacie kuchennym dużo tzw. prac ciężkich jak np. wyrabianie ciasta to zalecane jest ustawienie blatu trochę nizej – 15-25 cm poniżej ręki zgiętej w łokciu. Dzięki temu będzie nam łatwo wykonywać tego typu czynności za pomocą całego ciała na bardziej wyprostowanych rękach. Producenci szafek kuchennych podają także uśrednione widełki wysokości blatu kuchennego w zależności od Twojego wzrostu.

  • Dla osób o wzroście pomiędzy 138-150 cm zalecane wysokości blatu wynoszą 76-82 cm.
  • Osoby o wzroscie 150 – 174 cm powinny mieć blat na wysokości 83-90 cm.
  • Dla osób o wzroście 175 – 186 cm zaleca się umieszczenie blatu roboczego na wysokości 91 – 105 cm
  • Dla wysokich osób przekraczajacych 187 cm zaleca się blaty kuchenne na wysokości 106 – 112 cm.

Ogólnie, należy pamiętać uniwersalną zasadę, że świat jest stworzony dla osób przeciętnych. Więc jeżeli szukamy szafki kuchenne dla osób bardzo wysokich lub bardzo niskich to sprawdźmy koniecznie jakie możliwości regulacji są wykonalne. Nóżki pod szafkami także mają swoje ograniczenia i nalezy sprawdzić na jaką maksymalnie wysokość będą w stanie podnieść korpusy do góry.

Poza kwestiami samej wygody, czasem dochodzą także kwestie estetyczne i doapsowania np. róznicy wysokości między blatem roboczym a np. parapetem okiennym. W nowych domach czesto projektuje się wysokość okna tak aby zamiast parapetu w kuchni, mozna było zastosować przedłużenie blatu kuchennego. W takiej sytuacji musimy czasem pójść na komproim i podnieść blat do tych 90-94 cm aby nie dorabiać dodatkowej róznicy wysokości między blatem a parapetem. Inna kwestią są szafki wiszące. Tutaj także należy ustawić na takiej wysokości blat kuchenny aby odległość między górnymi szafkami a dolnymi nie była zbyt mała i nie wygodna. Standardowa odległość górnych szafek wiszących od blatu wynosi 60-70 cm. Pozwala ona na łatwy dostęp i wygodnie pozwala ustawić dodatkowe sprzęty kuchenne takie jak kuchenka mikrofalowa czy ekspres ciśnieniowy do kawy.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl