Strona główna Fizyka Jaką literą oznaczamy czas?

Jaką literą oznaczamy czas?

przez Tomasz

Jaką literą oznaczamy czas? Odpowiedź na to pytanie przyda się przede wszystkim uczniom praktycznie na każdym etapie edukacji. Zadania na obliczanie czasu występują bardzo często w testach i sprawdzianach, ale również na maturze i oczywiście na studiach.

Jaką literą oznaczamy czas?

Czas oznaczamy literą „t”. Dlaczego akurat „t”? Wzięło się to od angielskiego słowa „time” oznaczającego właśnie „czas”.

Przykładowy wzór na czas

Tak jak wspomniałem na początku, wzory na obliczanie czasu bardzo często występują w zadaniach z fizyki. Poniżej przedstawiamy jeden z najbardziej podstawowych wzorów na obliczenie czasu ze znanej do przebycia drogi i średniej prędkości. Czas oczywiście oznaczony jest literką „t”. Prędkość oznaczamy literą „v” a drogę „s”.

t = \frac{s}{v}

Przykładowo: Jeżeli mamy do przejechania drogę o długości 100 km. Poruszamy się z prędkością 50 km/h to podstawiając do wzoru i obliczając wyjdą nam 2 godziny co oczywiście jest prawdą nawet logicznie i bez obliczeń analizując to zadania.

t = \frac{100 km}{50 km/h} = 2 h

Podsumowując, pamiętajmy, ze czas oznaczamy literką „t” i jest to pierwsza litera słowa „time” oznaczającego „czas” w języku angielskim.

Zobacz też: Jaką literą oznaczamy prędkość?

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl