Strona główna Fizyka Jaką literą oznacza się przyspieszenie?

Jaką literą oznacza się przyspieszenie?

przez Tomasz

Jaką literą oznacza się przyspieszenie? Wiedzieć to muszą zdecydowanie wszyscy uczniowie podstawówki, liceum, oraz studenci. Przyspieszenie występuje w wielu wzorach fizycznych i jest definiowane jako miara zmiany prędkości w czasie.

Jaką literą oznacza się przyspieszenie?

Przyspieszenie we wzorach oznaczamy małą literką „a”. Najprawdopodobniej pochodzi ona od pierwszej litery słowa „acceleration”, które po angielsku oznacza właśnie „przyspieszenie”.

Przykładowy wzór na przyspieszenie

Poniżej przedstawiamy najcześciej spotykany i podstawowy wzór na przyspieszenie. We wzorze wykorzystana jest zmiana prędkości (delta V), oraz czas w jakim ta zmiana zaszła (delta t).

a = \frac{\Delta V}{\Delta t}

Podczas korzystania z powyższego wzoru należy pamiętać, aby jednostki prędkości odpowiadały jednostce czasu. Czyli, jeżeli korzystamy czasu liczonego w sekundach (s) to prędkość wpisujemy do wzoru jako zmiana w sekundach czyli ilość metrów na sekundę (m/s).

Przykładowo, jeżeli mamy samochód, który przyspieszył od 0 do 100 km/h w czasie 8 sekund to przeliczamy najpierw 100 km/h na m/s. Prędkość ta jest równa 27,78 m/s. Po podstawieniu do wzoru:

a = \frac{27,78m/s}{8s}=3,47 m/s^2

Przyspieszenie a samochodu w tym przykładzie wynosi zatem 3,47 m/s2

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl