Strona główna Aktualności Jak zorganizować transport maszyn budowlanych?

Jak zorganizować transport maszyn budowlanych?

przez Tomasz

Konieczność transportu maszyn budowlanych pojawia się bardzo często, co wynika z dużego zróżnicowania prac pod względem lokalizacji. W ten sposób można też podnieść ich wydajność, zmniejszyć koszty związane z zakupem paliwa oraz utrzymaniem pojazdów. Transport budowlany wymaga jednak odpowiedniej organizacji. Wszystkie czynności muszą zostać zaplanowane z wyprzedzeniem i dostosowane do harmonogramu. Tego typu zadania są najczęściej powierzane zewnętrznym firmom, które mają duże doświadczenie. Jak dokładnie wygląda cały proces?

Co trzeba ustalić z firmą przewozową?

Wybierając przewoźnika, należy zwrócić szczególną uwagę na informacje, które podaje on na swojej stronie internetowej. Kluczową kwestią jest doświadczenie. Trzeba też upewnić się czy firma jest ubezpieczona, czy maszyny transportujące posiadają odpowiednie licencje oraz sprawdzić rejestr bezpieczeństwa. Zanim dojdzie do nawiązania współpracy, pojawia się konieczność przedstawienia dokładnych informacji, związanych m.in. z liczbą pojazdów, które należy przewieźć, ich dokładnymi wymiarami, nazwą, marką i modelem każdej maszyny, a także datą transportu. Zleceniodawca musi też podać adres odbioru i dostawy. Wszystkie ustalone warunki powinny znaleźć się w umowie, dlatego też należy ją uważnie przestudiować.

Organizacja transportu budowlanego krok po kroku

Jeśli pojawi się konieczność przetransportowania ciężkich maszyn takich jak spycharki, równiarki, dźwigi oraz koparki, ogromne znaczenie ma wybór firmy przewozowej. Wynika to z faktu, iż mamy do czynienia z bardzo dużym obciążeniem, co wymaga ponadprzeciętnej uważności i odpowiedniego przygotowania. Jak wygląda to w praktyce?

  • Pierwszym zadaniem, od którego zaczyna się transport budowlany jest załadunek. Z uwagi na złożoność maszyn oraz ich dużą wartość, tego typu czynności muszą zostać przeprowadzone wyjątkowo ostrożnie. Ładowanie odbywa się zwykle za pomocą dźwigu lub podnośnika. W tym miejscu warto zaznaczyć, że kluczową kwestią jest przestrzeganie standardów bezpieczeństwa. Jeśli pojawi się konieczność rozmontowania niektórych pojazdów, wszystkie elementy muszą zostać zabezpieczone. Bardzo często demontuje się np. łyżkę koparki.
  • Jedną z najważniejszych kwestii jest właściwe zabezpieczenie maszyn, rozumiane jako ich solidne zamocowanie. Zlecając tego typu zadanie profesjonalnej i renomowanej firmie mamy pewność, że pracujące tam osoby posiadają nie tylko spore doświadczenie, ale również specjalistyczną wiedzę. Jeśli chodzi o mocowanie, transport budowlany wymaga użycia pasów oraz łańcuchów. Zapobiegną one przypadkowemu i niekontrolowanemu przemieszczaniu się ładunku. W tym miejscu warto zaznaczyć, że takie sytuacje mogą być niezwykle niebezpieczne, z uwagi na ryzyko poważnego wypadku. Odpowiednie wypoziomowanie sprawia, że maszyny stabilnie trzymają się na miejscu, a obciążenie jest równomierne.

Tak samo jak w trakcie załadunku, również rozładunek musi zostać przeprowadzony z należytą starannością. Transport budowlany wymaga także odpowiedniego zaplanowania trasy, tak aby z jednej strony była ona maksymalnie bezpieczna, z drugiej zaś umożliwiała przewóz bardzo ciężkiego ładunku. Istotne znaczenie ma ponadto samo umiejscowienie maszyny na przyczepie. Pod żadnym pozorem nie może ona wystawać dalej niż 2 m za naczepę i 0,5 m przed naczepę. Systemy mocowań muszą posiadać homologację. Bezpieczny i dobrze zaplanowany transport sprawia, że po rozładunku, maszyny od razu nadają się do ponownej pracy i nie ma konieczności przeprowadzania jakichkolwiek napraw.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl