Strona główna Aktualności Jak zacząć robić zdjęcia?

Jak zacząć robić zdjęcia?

przez Tomasz

Każdy z nas przynajmniej raz sfilmował lub sfotografował coś telefonem. Jednak wiele osób chce nie tylko robić zdjęcia dla pamięci, ale także uzyskać piękne zdjęcia wysokiej jakości, cieszyć się procesem robienia zdjęć, a podczas przesyłania zdjęć do Internetu mieć wiele „polubień i komentarzy z repostami”. Co musisz zrobić, aby zostać fotografem? Od czego najlepiej zacząć? Wiele osób zadaje te pytania każdego dnia. Aby rozpocząć, damy Ci kilka ogólnych wskazówek, które pomogą Ci uniknąć popełniania typowych błędów od samego początku i rozwieją kilka typowych nieporozumień na temat fotografii.

Robienie zdjęć dla początkujących

Być może fotografię można nazwać jednym z najpopularniejszych hobby osób różnych zawodów i wieku. Miłość do fotografii jest w stanie zjednoczyć przedstawicieli pozornie przeciwstawnych sfer działalności. I nie jest to zaskakujące, ponieważ fotografia pozwala nie tylko „zamrozić chwilę”, ale także zademonstrować swój wyjątkowy pogląd na świat. W entuzjastycznym impulsie do fotografii wielu z nas kupuje drogie smartfony, aparaty fotograficzne i powiązany z nim sprzęt. Głównym problemem dla początkujących fotografów nie jest brak dobrego sprzętu fotograficznego ani nawet brak specjalnych umiejętności, lecz – brak artystycznego smaku. Dlatego rozwijaj w sobie dobry gust artystyczny, oglądaj zdjęcia znanych fotografów, odwiedzaj wystawy. Odwiedzanie wystaw, oglądanie galerii znanych fotografów i artystów w Internecie jest tym, co da ci dobry bagaż dla twojej osobistej kreatywności. I na odwrót: lepiej nie oglądać złych, przeciętnych rzeczy. Również histogram w fotografowaniu może okazać się niezwykle przydatny. 

Kreatywność w robieniu zdjęć jako podstawa techniczna

Każda kreatywność zaczyna się od podstaw technicznych. Zdjęcia nie są wyjątkiem. Aby pisać książki, musisz nauczyć się alfabetu, gramatyki i pisowni języka. Oczywiście nowoczesne aparaty mają doskonałą automatyzację, która pozwoli uzyskać dobre zdjęcia za naciśnięciem jednego przycisku, nie myśląc o żadnych ustawieniach. Jednak ci, którzy fotografują w trybie automatycznym, wiedzą, że automatyzacja jest często błędna: albo jasność obrazu nie jest taka sama, albo kolory nie są takie same, albo nie ma ostrości. Aby w pełni kontrolować proces fotografowania i nie polegać na dziwactwach automatyzacji, warto poznać raczej proste podstawy techniczne fotografii. Dobre zdjęcia są robione nie aparatem, ale fotografem. W niektórych przypadkach przyda się również ciemnia fotograficzna. Wiele osób, przed samodzielnym robieniem zdjęć, uważa, że profesjonalni fotografowie uzyskują dobre, wysokiej jakości zdjęcia dzięki zastosowaniu drogiego sprzętu. Jednak to tylko narzędzie. Jak z niego korzystać, decyduje właściciel. Jeśli osoba, która nie wie, jak malować, otrzyma najlepsze, najdroższe pędzle i farby, wynik będzie dokładnie taki sam, jak przy użyciu najprostszych i najtańszych. Jeśli chcesz, aby twoje zdjęcia były bardziej artystyczne, także preset w fotografii może okazać się bardzo pomocny. 

Zdjęcia przy użyciu nowoczesnych aparatów

Musisz przejąć kontrolę nad ostatecznym obrazem. Większość nowoczesnych aparatów rzeczywiście dostarczy dobrze naświetlone zdjęcie, jeśli użyjesz ich w trybie automatycznym. Ustawienia aparatu, których używasz, mają wpływ na zdjęcia znacznie wykraczający poza właściwą ekspozycję. Na przykład czas otwarcia migawki spowoduje zamrożenie poruszającego się obiektu lub uchwycenie rozmycia ruchu. Przysłona jest w dużym stopniu odpowiedzialna za głębię ostrości; innymi słowy, ile obrazu jest ostre. To są decyzje, które powinieneś podjąć sam, a nie pozwolić, aby kamera decydowała za Ciebie. Istnieje wiele innych ustawień aparatu, które musisz zrozumieć, aby poprawić swoją fotografię. W celu zakupu warto również wejść na: https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl