Strona główna Przedmioty Jak zaadresować kopertę?

Jak zaadresować kopertę?

przez Tomasz

Jeżeli nie jesteś pewien jak poprawnie zaadresować kopertę z listem to służymy pomocą. Pomimo tego, że w dzisiejszych czasach ogromna część komunikacji międzyludzkich przeniosła się do świata wirtualnego, to w niektórych sytuacjach jesteśmy wręcz zmuszeni do wysłania tradycyjnej poczty. Z tej formy komunikacji korzystamy bardzo często w okresie świąt wysyłając kartki z życzeniami albo do komunikacji urzędowej i oficjalnej między firmami.

Jak poprawnie zaadresować kopertę z listem

Przejdźmy szybko do rzeczy. Poniżej przedstawiamy najbardziej czytelną instrukcję w formie graficznej. Na zdjęciu przedstawiona jest przednia strona koperty na której umieszczamy dane nadawcy (Twoje) i odbiorcy czyli adresata.

Jak poprawnie zaadresować kopertę – wzór

Gdzie umieścić dane adresata i nadawcy na kopercie?

Dane nadawcy listu czyli zazwyczaj nasze umieszczamy w lewym górnym rogu koperty w następującej kolejności:

 • W pierwszej linijce wpisujemy imię i nazwisko nadawcy.
 • W drugiej linijce wpisujemy ulicę i numer domu/mieszkania nadawcy.
 • W trzeciej linijce wpisujemy kod pocztowy i miasto nadawcy.
 • W czwartej linijce można wpisać kraj nadawcy jeżeli wysyłamy list zagraniczny. Jeżeli wysyłamy do Polski to nie trzeba.

Dane adresata czyli odbiorcy listu umieszczamy po prawej stronie, mniej więcej na środku, zostawiając na górze miejsce na znaczki pocztowe. Wpisujemy je w podobnej kolejności:

 • Pierwsza linijka to imię i nazwisko adresata.
 • W drugiej linii wpisujemy jego adres, czyli ulicę i numer domu/mieszkania.
 • Trzecia linijka to miejsce na kod pocztowy odbiorcy i miasto.
 • W czwartej linijce można wpisać kraj odbiorcy jeżeli wysyłamy list międzynarodowy. Wysyłając list krajowy nie musimy go wpisywać.

Kilka dodatkowych wskazówek

Teraz wiecie już jak poprawnie zaadresować kopertę. Na koniec chcieliśmy jeszcze dodać kilka dodatkowych wskazówek o których także warto pamiętać.

 • Adresując kopertę ręcznie warto pisać dużymi tzw. „drukowanymi” literami aby były wyraźne, jednoznaczne i czytelne. Jeżeli nasze pismo będzie nieczytelne to list nie zostanie poprawnie doręczony i wróci z powrotem lub zostanie doręczony nie do tego odbiorcy.
 • Jeżeli kopertę adresujemy do wielu odbiorców, przykładowo do małżeństwa, to pamiętajmy aby na pierwszym miejscu wymienić kobietę.
 • Kopertę z tzw. „okienkiem” należy odpowiednio przygotować – adres odbiorcy wpisany powinien być bezpośrednio na liście umieszczonym wewnątrz koperty w odpowiednim miejscu. Po włożeniu listu do koperty, adres ten powinien być widoczny właśnie przez przezroczyste okienko. Dane nadawcy umieszczamy standardowo w lewym górnym rogu koperty.

Z naszej strony to już wszystko na temat poprawnego adresowania kopert. Uważamy, że nie jest to sztuka wymagająca i trudna a w dzisiejszych czasach miły list otrzymany drogą tradycyjną od bliskiej osoby jest naszym zdaniem dużo cenniejszy niż wiadomość cyfrowa. Nie zapominajmy o tym i piszmy listy nie tylko w sprawach oficjalnych.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl