Strona główna Aktualności Jak wieszać obrazy nad kanapą? 

Jak wieszać obrazy nad kanapą? 

przez Tomasz

Wieszanie obrazów nad kanapą może być wyzwaniem, jeśli chcesz osiągnąć harmonijny wygląd i równowagę wizualną w pomieszczeniu. Jednakże przestrzegając kilku prostych zasad bez problemu stworzysz estetyczną, przyjemną dla oka i jednocześnie funkcjonalną przestrzeń! 

Jak wieszać obrazy nad kanapą w domu?

Zacznijmy od pytania: co chcesz osiągnąć dzięki zawieszeniu obrazu nad kanapą? Czy chcesz, aby obraz stanowiły centralny punkt pomieszczenia? Czy ma on służyć jako ozdoba, która podkreśli styl i kolorystykę wnętrza? Czy może chcesz, aby obraz były elementem, który będzie przyciągał uwagę gości do określonego obszaru w pokoju? Niezależnie od Twojej odpowiedzi, jest kilka uniwersalnych zasad przy wieszaniu obrazu nad kanapą. Oto one! 

Ustal odpowiednią wysokość

Zacznijmy od wysokości, na jakiej powinny być zawieszone obrazy. Najlepiej jest zawiesić je na wysokości około 15 cm powyżej kanapy. Wiele jednak zależy od tego, jak wysokie jest pomieszczenie oraz sam mebel. Jeśli sufit i kanapa są niskie, obrazy powinny być zawieszone wyżej, aby pomóc w wizualnym powiększeniu przestrzeni. Natomiast w wysokich pomieszczeniach obrazy można zawiesić nieco niżej.

Zdecyduj się, ile obrazów chcesz zawiesić

Być może chcesz powiesić nad swoją kanapą tylko jeden obraz – co jednak, jeśli marzysz o ścianie wypełnionej ważnymi dla Ciebie wizualizacjami? Ilość obrazów, jakie warto zawiesić nad kanapą, zależy od jej wielkości oraz od wielkości danego pomieszczenia. Jednym z najczęstszych błędów jest zawieszanie zbyt małych obrazów, które przepadają w stosunku do kanapy, lub zbyt wielu obrazów, które przytłaczają pomieszczenie. Najlepiej jest wybrać jeden lub dwa większe obrazy lub grupę mniejszych, które tworzą spójną całość

Zwróć uwagę na proporcje

Wybór wielkości obrazów jest również istotny. W przypadku małej kanapy warto wybrać większe obrazy, które staną się centralnym punktem pokoju i wypełnią wolną przestrzeń nad kanapą. W przypadku większych mebli, dobrze będzie wybrać kilka mniejszych obrazów, które ułożone obok siebie stworzą spójną kompozycję.

Dobierz kolory

Wybierając obraz, warto zwrócić uwagę na to, jak komponuje się kolorystycznie z całością pomieszczenia oraz kanapą, nad którą go zawiesisz. Jeśli kanapa jest w jasnych kolorach, warto zdecydować się na obraz w kolorach kontrastowych. Ciemny kolor mebli natomiast raczej nie za dobrze komponuje się z obrazami pełnymi jasnych, pogodnych barw.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]