Strona główna NaturaGrzyby Jak szybko rośnie grzyb po deszczu?

Jak szybko rośnie grzyb po deszczu?

przez Tomasz

Na pytanie jak długo rośnie grzyb ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Według obserwatorów najszybciej rosną grzyby miękkie takie jak np. Maślaki. Dużo wolniej rosną grzyby „twarde” jak prawdziwki czy podgrzybki.

Przykładowo, w dobrych warunkach pogodowych maślak potrzebuje około 8-10 godzin aby urosnąć do rozmiarów monety 2 złotowej. Można więc założyć, że po popołudniowym deszczu w ciepły, jesienny dzień, rano dnia następnego możemy wybrać się na świeże grzybki.

Na szybkość wzrostu grzybów ogromny wpływ ma temperatura i wilgotność. Grzybiarze szacują, że zimna temperatura może spowolnić wzrost grzyba wielokrotnie.

Tak jak wspomnieliśmy na początku, różne rodzaje grzybów mają także różne tempo wzrostu, grzyby twardsze jak np. podgrzybki potrzebują więcej czasu na wyrośnięcie. Według doświadczonych grzybiarzy podgrzybki potrzebują około dwóch dni aby wyrosnąć do rozmiaru ok. 5-8 cm. Malutkie pojawią się już po jednej dobie.

Inne ciekawe wpisy

2 komentarze

Jowita 16 grudnia 2020 - 16:46

U mnie na działeczce znajduje się miejsce gdzie rosną maślaczki. Nie wiem ile im dokładnie czasu to zajmuje, ale we Wrześniu, jeździmy co tydzień na weekend i zawsze na nas czekają grzybki :)

Odpowiedz
Jak 26 października 2022 - 16:52

Szkoda tylko że tak krótko one występują. Bo zaledwie max 1,5 miesiąca występowania a potem ponownie reszta części roku jest bez rośnięcia grzybów.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]