Strona główna Aktualności Jak przygotować się do matury z języka polskiego?

Jak przygotować się do matury z języka polskiego?

przez Tomasz

Chociaż uczniowie podchodzą do egzaminów z kilku przedmiotów na etapie szkoły podstawowej, matura zdaje się być pierwszym ważnym egzaminem w życiu każdego młodego człowieka. Jest nie tylko egzaminem dojrzałości, ale przede wszystkim miarodajnym testem sprawdzającym, jaką wiedzę uczeń przyswoił przez wszystkie lata nauki i wyznacznikiem tego, na jakie studia finalnie się dostanie. Przygotowanie do matury, obojętnie czy sumienne i długotrwałe, czy też na ostatni moment, często przerasta maturzystów. Dlatego też warto korzystać ze specjalnych opracowań.

Wzory, tabelki i definicje, czyli jak zdać maturę z przedmiotów ścisłych

Matematyka, fizyka czy chemia to przedmioty, które stanowią problem dla wielu uczniów znajdujących się w grupie humanistów. Repetytoria i vademeca z tych przedmiotów w przejrzysty sposób objaśniają najważniejsze zagadnienia, skupiając się konkretnie na tych, jakie mogą pojawić się na egzaminie maturalnym. Klarownie rozpisane wzory matematyczne czy też wzory pierwiastków chemicznych są tutaj uzupełnione o przystępne definicje, dzięki którym maturzyści mogą z powodzeniem przyswoić wiedzę i nauczyć się na pamięć najpilniejszych zagadnień. 

W rezultacie w jednej książce zostaje skondensowana cała wiedza, jaka może przydać się na maturze, a ponadto ćwiczenia sprawdzające, czy materiał został prawidłowo przyswojony. W każdej książce tego typu, poza materiałami i ćwiczeniami, znajdują się również klucze odpowiedzi, w których na bieżąco można je sprawdzać.

Matura z polskiego i historii – vademecum

Z zupełnie innymi obawami przed maturą borykają się tak zwani „ścisłowcy”, którzy z trudem przebrnęli przez obowiązkowe lektury i którzy nie potrafią zrozumieć ciągów przyczynowo-skutkowych, jakie zmieniały oblicze świata. Maturę z języka polskiego łatwiej zdać z repetytorium czy vademecum, w którym autorzy nie tylko streszczają lektury z naciskiem na najważniejsze wątki, ale również uczą rozpoznawania środków stylistycznych czy interpretacji dzieł. 

Autorzy tego typu streszczeń w klarowny sposób przedstawiają nie tylko bohaterów lektur, ale również przybliżają uczniom kontekst historyczny danych dzieł i uczą odczytywania symboliki, która ma szczególne znaczenie w dziełach romantyków czy autorów Młodej Polski. Na podobnej zasadzie tworzone są vademeca historyczne, w których kolejne wydarzenia w historii świata  przedstawiane są w taki sposób, aby uczeń sam dostrzegł nić łączącą kolejne epizody w historii. Repetytoria i vademeca maturalne to świetny prezent dla tych, którzy mają przystąpić do egzaminu maturalnego i inwestycja w ich przyszłość.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]