Strona główna Aktualności Jak przygotować meble ogrodowe do sezonu letniego?

Jak przygotować meble ogrodowe do sezonu letniego?

przez Tomasz

Lato zbliża się wielkimi krokami. To doskonały czas, aby wyciągnąć ze schowka ogrodowe meble oraz odświeżyć ich wygląd, przygotowując na sezon spotkań i grillowania pod gołym niebem. Meble te bardzo często są wykonane z drewna. Nie wystarczy więc po prostu zetrzeć z nich od czasu do czasu kurz, by cieszyć się pięknym wyposażeniem ogrodowym przez lata. Drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadamy jak ją przeprowadzić.

Dokładne czyszczenie

Miesiące spędzone w ogrodowej szopie, garażu czy na zewnątrz pod plastikową osłoną mogą sprawić, że na powierzchni mebli zgromadzi się mnóstwo kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Warto więc zacząć od przetarcia wyposażenia szmatką, nasączoną ciepłą wodą oraz delikatnym detergentem. Po czyszczeniu na mokro pozwól meblom naturalnie wyschnąć – w przewiewny dzień, ale w cieniu.

Następnie sprawdź wszystkie połączenia oraz zawiasy pod kątem uszkodzeń i wymień te zepsute lub napraw w razie potrzeby. Zerknij również na stan desek, zwłaszcza jeśli coś leżało na meblach przez kilka miesięcy. Pamiętaj, że drewno może zostać uszkodzone nie tylko wskutek mechanicznego uderzenia lub napierającego na nie ciężaru, ale także w wyniku działalności insektów.

Solidne zabezpieczenie

Warto pamiętać, że palące słońce lub rzęsisty deszcz szkodzą ogrodowemu wyposażeniu. Sposób pielęgnacji i ochrony elementów wykorzystywanych na zewnątrz będzie zależeć oczywiście od materiału, z którego są one wykonane. My skupiamy się na wyposażeniu zrobionym z drewna. Przed sezonem warto usunąć z mebli starą farbę, przeszlifować, oczyścić i odtłuścić ich powierzchnię, a następnie nałożyć odpowiedni podkład gruntujący. Ważne, by zabezpieczał on naturalny materiał przed wilgocią, promieniowaniem UV i wysokimi temperaturami. Dzięki niemu farba będzie lepiej trzymać się powierzchni mebli, a samo wyposażenie dłużej posłuży w doskonałym stanie.

Proste malowanie

Jeśli przygotujesz powierzchnię mebli ogrodowych tak, jak opisaliśmy to w poprzednim akapicie, możesz w prosty sposób je również pomalować, zmieniając ich kolor i dopasowując wyposażenie do np. nowej aranżacji tarasu. Nie musisz stawiać na tradycyjne lakiery. Świetnie w tego typu zadaniu sprawdzi się wodorozcieńczalna farba do drewna, przeznaczona do dekoracyjno-ochronnego malowania naturalnych powierzchni. To uniwersalny produkt, który nie tylko podkreśla wyjątkowy styl mebli, ale także skutecznie przedłuża ich żywotność. A kolor? W tym sezonie szczególnie popularne ma być wyposażenie w jasnych, białych barwach. Bez problemu znajdziesz farbę do drewna właśnie w takiej kolorystyce.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]