Strona główna Aktualności Jak przygotować grill gazowy do sezonu?

Jak przygotować grill gazowy do sezonu?

przez Tomasz

Koniec zimy oznacza zwykle również początek sezonu grillowego. Dłuższy dzień i wyższe temperatury na dworze zdecydowanie zachęcają do spotkań na świeżym powietrzu przy daniach z rusztu. Wcześniej warto przyjrzeć się stanowi swojego grilla gazowego. Pozwoli to uniknąć frustracji z powodu ewentualnych kłopotów podczas inauguracji sezonu. Jak przygotować grill gazowy?

Jak wyczyścić grill gazowy?

Niezależnie od tego, czy posiadamy jeden z grilli węglowych, takich jak te dostępne na https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/grille/grille-weglowe, czy zdecydowaliśmy się na zakup urządzenia gazowego, po dłuższym okresie nieużywania wymagać będzie on gruntowanego oczyszczenia i sprawdzenia stanu technicznego. Zakres prac, które będzie trzeba wykonać w dużej mierze zależy od tego, jak dobrze zabezpieczyliśmy grill na zimę. Oczywiście, jeśli urządzenie stało przez bardzo długi czas nieużywane, może wymagać nieco więcej uwagi.

Niezależnie od tego, czy grill był przechowywany w odpowiednim pokrowcu, czy po prostu został jesienią wstawiony do garażu, będzie potrzebował dokładnego oczyszczenia z kurzu i brudu. Najlepiej zrobić to miękką szmatką z mikrofibry zwilżoną wodą z łagodnym detergentem. Można wykorzystać również specjalny środek do czyszczenia grilli gazowych i powierzchni ze stali nierdzewnej. Dzięki niemu nie tylko usuniemy zabrudzenia, ale dodatkowo nabłyszczymy i wypolerujemy powierzchnię, nadając pokrywie blask bez smug i zarysowań.

Jak wykonać pirolizę grilla gazowego?

Grille gazowe, takie jak te dostępne na https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/grille/grille-gazowe, poza czyszczeniem powierzchni zewnętrznych, wymagają również oczyszczenia, zdezynfekowania i sprawdzenia stanu technicznego części wewnętrznych. Zanieczyszczony aromatyzer lub ruszt najłatwiej jest wyczyścić po uprzednim zastosowaniu wysokiej temperatury. Pozwoli to na wypalenie większości zanieczyszczeń, jednocześnie dezynfekując urządzenia z możliwie nagromadzonych w nim zarodników grzybów pleśniowych lub innych niepożądanych drobnoustrojów.

Piroliza aromatyzera i rusztów grilla polega na jego przepaleniu na maksymalnej dostępnej temperaturze (powyżej 200 stopni Celsjusza) przez około pół godziny. Po tym czasie należy otworzyć pokrywę, zmniejszyć temperaturę, a następnie wyczyścić nadal gorący ruszt specjalną drucianą szczotką do czyszczenia grilla. Taka procedura pozwala usunąć wszelkie nagromadzone osady i drobnoustroje, między innymi roztocza kurzu.

Jak rozwiązać inne problemy techniczne z grillem gazowym?

Zdarza się, że po dłuższym okresie nieużywania nie jesteśmy w stanie uruchomić grilla. Przekręcanie pokrętła nie daje iskry, a zapalarka wydaje się zupełnie nie reagować. Taka sytuacja jest najczęściej wynikiem rozładowania się baterii pozostawionej w grillu na zimę. Niskie temperatury i wysoka wilgotność otoczenia zdecydowanie zmniejszają żywotność baterii. W takiej sytuacji rozwiązaniem problemu jest zazwyczaj wymiana baterii na nową. Warto dokonać również dokładnego przeglądu stanu technicznego tych elementów grilla gazowego, które mogły ulec uszkodzeniu. Jeśli aromatyzer, palniki czy sam ruszt posiadają widoczne poważne uszkodzenia mechaniczne, takie jak perforacje lub pęknięcia, warto wymienić je na nowe. Jeśli problemem jest tylko rdza lub zapieczony osad tłuszczu, wystarczy użycie drucianej szczotki.

Jeśli po wykonaniu przeglądu sprzętu do grillowania wiosną dojdziemy do wniosku, że warto dokonać jakiegoś jego uzupełnienia, warto rozważyć zakup paleniska ogrodowego. Bogaty asortyment takich palenisk znaleźć można na https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/grille/paleniska-ogrodowe.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl