Strona główna Aktualności Jak przeliczać waty w żarówkach LED?

Jak przeliczać waty w żarówkach LED?

przez Tomasz

Żarówki LED stały się w ostatnich latach tak popularne, że tradycyjne żarówki wolframowe zostaną za jakiś czas zapewne całkowicie wyparte z rynku. Mimo to większość z nas myśli jeszcze „starymi” kategoriami, gdy zastanawiamy się, o jakiej mocy kupić żarówkę. Jak więc przeliczać waty w żarówkach ledowych?

Warto to wiedzieć, choć wciąż na wielu opakowaniach żarówek ledowych znajdują się oznaczenia wskazujące, jak dużą ma ona moc w porównaniu do tradycyjnej żarówki wolframowej. Za orientacyjny wyznacznik niech służy poniższe zestawienie:

·         żarówka wolframowa o mocy 25 W to 2-3 W LED,

·         żarówka wolframowa o mocy 40 W to 4-5 W LED,

·         żarówka wolframowa o mocy 60 W to 6-7 W LED,

·         żarówka wolframowa o mocy 75 W to 8-10 W LED,

·         żarówka wolframowa o mocy 100 W to 10-15 W LED,

·         żarówka wolframowa o mocy 150 W to 15-25 W LED.W większości przypadków wystarcza więc podzielić moc żarówki wolframowej przez 10, aby otrzymać orientacyjny rezultat. Tak więc w przypadku żarówki o mocy 60 W, po podzieleniu tej liczby przez 10, otrzymamy 6 W mocy żarówki ledowej, co jest dolną granicą w zestawieniu podanym powyżej. Ta zasada oczywiście nie zawsze się sprawdzi, ale warto odnotować, że i powyższe zestawienie jest mocno orientacyjne i nienaukowe. Żarówka wolframowa i żarówka ledowa różnią się bowiem od siebie pod względem technologicznym tak bardzo, że bardzo trudno je do siebie porównać – inna jest np. barwa wydzielanego przez nie światła.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl