Strona główna BiznesTransport Jak przebiega odprawa na lotnisku?

Jak przebiega odprawa na lotnisku?

przez Tomasz

Pierwszy lot w życiu z pewnością jest niebywale ekscytującą, ale i nerwową sytuacją. Bowiem osoba, która wcześniej nie leciała samolotem z pewnością oprócz samego lotu może obawiać się tego, jak przebiega odprawa na lotnisku. Tego dowiedzą się Państwo z artykułu, zatem zapraszamy do lektury.

Jak wygląda odprawa przed lotem?

Można powiedzieć, że odprawa jest pierwszym etapem czekającym Państwa przed samą podróżą. Niemniej jednak dla kontroli bezpieczeństwa odprawa na lotnisku jest bardzo ważna. Muszą zatem Państwo wiedzieć, jak ona wygląda, aby być przygotowanymi na odprawę i wiedzieć jak się zachować. Po pierwsze najpierw zostają sprawdzane Państwa dokumenty: dowód osobisty lub paszporty. Ważne jest jednak, aby przed odprawą upewnić się, że dokumenty wciąż są aktualne. Podczas kontroli dokumentów sprawdzona zostanie także wiza, o ile w kraju, do którego Państwo się udają jest wymagana oraz już wydrukowany bilet lotniczy. Kolejnym krokiem jest nadanie bagażu rejestrowanego, jeżeli Państwo taki zabierają ze sobą. Bagaż rejestrowany to Państwa rzeczy, które nie mogą zaliczyć się do bagażu podręcznego i zostają przewożone w luku bagażowym pod pokładem samolotu. Podczas odprawy taki bagaż trzeba oddać do nadania do odpowiedniego stanowiska. Więcej o tym można przeczytać na stronie https://wakacyjnapolisa.pl/poradnik/bagaz-podreczny-i-rejestrowany/. Następnie muszą Państwo przejść przez bramki wyczuwające metalowe przedmioty itp. Później należy udać się do stanowiska check-in, żeby otrzymać kartę pokładową. 

Co można wnieść na podkład samolotu, czyli czym jest bagaż podręczny?

Bagaż podręczny to ten, który można wnieść na pokład samolotu. Dlatego w bagażu podręcznym muszą znaleźć się najważniejsze prywatne rzeczy. Jednak lista przedmiotów, które można wnieść na pokład jest ściśle określona prawem. Bagażem podręcznym zazwyczaj może być torebka, walizka czy plecak. Może on być wliczony do ceny biletu albo dodatkowo płatny. Co można włożyć do podręcznego bagażu? Maksymalnie litr płynnych substancji, w pojemnikach o pojemności 100 mililitrów. Są to np. szampony, perfumy, napoje lub alkohol. Jeżeli chodzi o kosmetyki, można je zabrać, jednak muszą być włożone do przezroczystej torby z plastiku oraz plastikowych pojemniczków. Jednak od tego roku niektóre lotniska pozwalają przewozić aż 2 litry płynów w oryginalnych opakowaniach, bez konieczności przekładania ich to plastikowych pojemników czy torebek. Jeśli przyjmują Państwo stałe leki, można je również ze sobą zabrać, a nawet powinni Państwo to zrobić. 

Wszystko, co jeszcze warto wiedzieć

Jeżeli jest to Państwa pierwszy lot samolotem, najlepiej mieć podczas wejścia na lotnisko już przygotowany dokument tożsamości. Aby uniknąć zamieszania i stresu wywołanego poszukiwaniem dokumentów. Warto też wiedzieć, czym jest karta pokładowa. Jest to dokument umożliwiający przejścia kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Jednak zamiast wybierać tradycyjną odprawę, można zdecydować się na wybranie alternatywy przez Internet. Jest jeszcze bowiem odprawa online. Aby dokonać odprawy online trzeba wejść na stronę wybranych linii lotniczych i wpisać swoje wszystkie dane oraz numer biletu lotniczego, który składa się z aż 13 znaków. Następnie wystarczy wybrać upatrzone miejsce na pokładzie samolotu i ostatecznie potwierdzić odprawę. Na koniec trzeba tylko dopasować sposób dostarczenie karty pokładowej uprawniającej do lotu samolotem.

Każda podróż samolotem, ale zwłaszcza ta pierwsza, to emocjonujące przeżycie. Warto zatem wcześniej zapoznać się z tym, jak należy się zachować na lotnisku. By móc spokojnie wsiąść do samolotu i cieszyć się wakacjami.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]