Strona główna SpołeczeństwoJęzyki Jak piszemy: słońce czy Słońce? Ziemia czy ziemia? Dużą czy małą literą?

Jak piszemy: słońce czy Słońce? Ziemia czy ziemia? Dużą czy małą literą?

przez Coel

Słowa: Słońce (słońce), podobnie jak Księżyc (księżyc) czy Ziemia (ziemia) funkcjonują w różnych kontekstach i definicjach i zapisujemy je różnie w zależności od tego, co mamy na myśli.

  • Jeśli chodzi nam o konkretne ciało niebieskie, czyli np. naszą planetę Ziemię, albo Słońce, które jest centrum naszego Układu Słonecznego – wtedy słowa te zapisujemy wielką literą. Za przykład niech posłuży zdanie: w 1969 roku odbył się pierwszy lot z Ziemi na Księżyc.
  • Natomiast jeśli chodzi nam ogólnie o pospolite, bliskie człowiekowi zjawiska wyrazy te zapisujemy małą literą. Przykłady: wschody i zachody słońca, nów księżyca, najbogatszy człowiek na ziemi. Zasada ta wynika z kwestii perspektywy: obserwując piękny zachód słońca, z reguły nie myślimy o nim jako o wielkim ciele niebieskim unoszącym się w kosmosie.

Różnica ta nie zawsze jest jednak wyraźna. Dlatego dopuszczalna jest czasem wymienność, np. najbogatszy człowiek na Ziemi. Ważne, aby trzymać się zasady, że w znaczeniu astronomicznym zapisujemy te trzy słowa zawsze wielką literą, w znaczeniu pospolitym zaś – z reguły małą.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]