Skoki narciarskie od wielu już lat emocjonują Polaków. Podczas oglądania zawodów często nie rozumiemy jak oceniany jest skok i za co przyznawane są punkty a za co są one odejmowane. Spieszymy zatem z odpowiedzią.
Skoczek otrzymuje punkty za odległość, styl i dodatkowe punkty w postaci tzw. bonusu. Ich suma to ostateczna ocena pojedynczego skoku. Warto dodać także, że nie może ona być ujemna.
Punkty za odległość skoku liczone są w sposób następujący, za osiągnięcie tzw. punktu konstrukcyjnego skoczni zawodnik otrzymuje punkty startowe. Na standardowych skoczniach jest to 60 punktów, na skoczniach mamucich 120 punktów. Następnie, za każdy metr powyżej punktu konstrukcyjnego dodaje się dodatkowe punkty w zależności od skoczni. Na skoczniach K-90 dodaje się 2 punkty, na K-120 po 1.8 punktu a na skoczniach mamucich po 1.2 punktu. Analogicznie punkty te są odejmowane za każdy metr poniżej punktu konstrukcyjnego skoczni. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że długość skoku liczona jest od progu skoczni do pięty tylnego buta skoczka po zetknięciu się całej długości narty z ziemią z dokładnością do pół metra.
Punkty za styl (tzw. noty) to punkty przydzielane przez sędziów. Skoki oceniane są przez pięciu sędziów. Wynik najniższy i najwyższy nie jest brany pod uwagę a pozostałe trzy są sumowane. Pojedyncza nota od jednego sędziego to liczba z zakresu od 0 do 20 punktów.
Bonus, to punkty dodatnie lub ujemne, które przyznawane są ze względu na wiatr sprzyjający (punkty ujemne) lub niesprzyjający (punkty dodatnie), oraz ze względu na ewentualną zmianę platformy startowej.