Strona główna Aktualności Jak kupić Bitcoiny?

Jak kupić Bitcoiny?

przez Tomasz

Bitcoin to najbardziej popularna kryptowaluta świata. Na rynku kryptowalutowym powstało wiele ogromnych fortun. Jest bardzo specyficzny, zdarzają się na nim spektakularne wahania kursów, praktycznie niespotykane na rynkach tradycyjnych. Cena bitcoina potrafi się wahać dosyć mocno nawet w ciągu jednego dnia. Daje to ogromne szanse na szybkie zyski, ale także można wiele stracić. Wizja prostego sposobu na zarabianie pieniędzy sprawia, że wiele osób zajmuje się inwestowaiem w bitcoina na co dzień, ale także rynek kryptowalut kusi wielu nowych inwestorów. Dla kogoś początkującego w tym świecie naturalnie nasuwa się pytanie, jak zakupić bitcoiny w Polsce, przez internet? Postaramy się wytłumaczyć w sposób prosty i zrozumiały dla każdego czym są giełdy kryptowalut, portfele kryptowalut, jak z nich korzystać i kupić bitcoin.

Gdzie kupić bitcoiny?

Jeżeli chciałbyś rozpocząć inwestowanie w Bitcoina to przede wszystkim musisz zapewnić sobie miejsce w którym będziesz go przechowywać. Zakupione kryptowaluty przechowuje się na specjalnych portfelach kryptowalutowych. Są to wirtualne adresy składające się z ciągu znaków (klucz publiczny) i zabezpieczone drugim ciągiem znaków zwanym kluczem prywatnym. Portfel kryptowalut to pierwsza rzecz w jaką należy się zaopatrzyć. W uproszczeniu portfele to takie nasze konta bankowe na daną kryptowalutę. Jest na to kilka sposobów z których musisz wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie. Niektóre są łatwiejsze, inne znowu cechuje większe bezpieczeństwo.

Portfel kryptowalut online

Najprościej jest skorzystać z wirtualnego portfela oferowanego przez różne serwisy w internecie. Bez trudu znajdziesz taki portfel przez wyszukiwarkę, po założeniu konta uzyskasz adres portfela na który będzie można przelewać kupione bitcoiny. Pomimo tego, że jest to najprostsze rozwiązanie to jednak nie jest najbezpieczniejsze ponieważ ostatecznie powierzamy w jakimś stopniu dostęp do naszego portfela online a to zawsze jest związanie z pewnym ryzykiem.

Fizyczne portfele

Drugim rozwiązaniem, zdecydowanie bezpieczniejszym jest skorzystanie z fizycznego portfela kryptowalut. Jest to urządzenie wielkości pendrive’a na którym zapisywać możemy nasze bitcoiny. Wada tego rozwiązania to koszt samego urządzenia, który zaczyna się od kilkuset złotych. Jest to rozwiązanie, które raczej dedykowane jest większym traderom. Dla początkujących inwestorów polecamy rozwiązanie nr 3.

Papierowy portfel na Bitcoina

Trzecie, najtańsze i bardzo bezpieczne rozwiązanie to wygenerowanie własnego adresu portfela bitcoin i zapisanie jego danych na kartce papieru. W tym przypadku największym ryzykiem staje się możliwość zgubienia kartki na której zapisaliśmy dane dostępowe do portfela. Niestety, jeżeli je zgubimy to odzyskanie środków stanie się praktycznie niemożliwe. Dlatego też jeżeli zdecydujecie się na stworzenie takiego papierowego portfela kryptowalut to najlepiej dane zapisać na kilku kartkach i schować w kilku bezpiecznych miejscach. Portfel BTC składa się z klucza publicznego i prywatnego. Klucz publiczny to specjalny ciąg znaków, jest to adres naszego portfela, który możemy podać komuś aby przelał nam walutę. Klucz prywatny natomiast to nasze tajne hasło służące do dostępu do portfela. Nie wolno go nikomu podawać ponieważ osoba znająca klucz prywatny może wykonywać przelewy bitcoina. Jeżeli wpadnie on w niepowołane ręce to ktoś po prostu będzie mógł przelać nasze bitcoiny do siebie. Ogólnie papierowy portfel pozwala na bezpieczne i bezpłatne przechowywanie kryptowalut.

Jak zrobić papierowy portfel do przechowywania Bitcoina

Żeby stworzyć papierowy portfel do przechowywania Bitcoina należy wygenerować adres swojego portfela, oraz klucz prywatny. Aby to zrobić samemu i na własnym komputerze należy pobrać specjalny program który poprzez śledzenie ruchów naszej myszki które są losowe wygeneruje za pomocą specjalnego algorytmu adres naszego portfela BTC. W tym celu pobieramy specjalny program Bitaddress.org (link do repozytoerium GitHub, skąd można go pobrać: https://github.com/pointbiz/bitaddress.org). Można także skorzystać ze strony bitaddress.org co jest prostsze, jednak cały czas jesteśmy podłączeni do sieci internet. Pobranie programu lokalnie do siebie jest bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Żeby w pełni się zabezpieczyć to na czas generowania adresu i klucza prywatnego najlepiej odłączyć swój komputer od internetu. Także, pobieramy program, odłączamy komputer od internetu i odpalamy program (jest to plik z rozszerzeniem .html) w przeglądarce. Po włączeniu, musimy poruszać myszką aż do momentu w którym licznik pokaże 100%. Po osiągnięciu 100% na ekranie pojawią się dwa kody oznaczone jako SHARE i SECRET. Klucz oznaczony jako SHARE to adres naszego portfela, który można podać komuś aby wpłacił nam środki. Ciąg znaków opisany jako SECRET to klucz prywatny, którego pod żadnym pozorem nie wolno nikomu udostępniać.

Wygenerowane w programie adres portfela, oraz klucz prywatny zapisujemy bardzo dokładnie na kartce papieru i chowamy bardzo bezpiecznym miejscu. Najlepiej schować taką kartkę nie w jednym miejscu a stworzyć jej kilka kopii i pochować w kilku miejscach. Największym ryzykiem w przypadku portfeli papierowych jest właśnie utrata tej kartki z zapisanym kluczem publicznym i prywatnym.

Gdzie bezpiecznie kupować bitcoiny za złotówki?

Najważniejsze aby zakupów kryptowalut dokonywać w sposób bezpieczny, czyli bez ryzyka utraty środków wpłaconych do danej instytucji, lub co jeszcze gorsze, ryzyka włamania na nasze konto bankowe poprzez przejęcie danych karty kredytowej lub danych do logowania do serwisu bankowego z jednoczesnym zainfekowaniem urządzenia mobilnego na którym uwierzytelniamy przelewy. Dlatego też zachęcamy do korzystania tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł jak duże giełdy kryptowalut. Praktycznie każda z giełd pozwala na zakup bitcoina, jest to w końcu najbardziej popularna kryptowaluta świata. Warto jedna sprawdzić np. ranking giełd kryptowalut i opinie użytkowników na temat danej giełdy przed dokonaniem jakiejkolwiek wpłaty. Istnieją na rynku także kantory kryptowalut, jednak zazwyczaj mają one gorsze kursy niż te po jakich możemy kupować kryptowaluty na giełdach.

Giełdy kryptowalut

Kryptowaluty, w tym bitcoina najlepiej kupować na giełdach kryptowalut. Giełdy kryptowalutowe pozwalają na najbezpieczniejszy sposób na zakup bitcoina i innych kryptowalut. Na rynku istnieje wiele giełd tego typu. Niektóre większe, z miliardowymi obrotami a inne mniejsze i lokalne. Osobiście polecamy korzystanie jedynie ze sprawdzonych, dużych giełd. Niestety znane są przypadki w których giełda kryptowalut upadała a jej użytkownicy tracili przetrzymywane na jej subkontach pieniądze. Co ciekawe, dzieje się tak również z dużymi giełdami. Bardzo głośny upadek dotyczył giełdy FTX. Była to trzecia największa giełda kryptowalut na świecie. Więc nawet ranking giełd kryptowalut w tym wypadku by nie pomógł. Jak się w takim razie zabezpieczyć przed tego rodzaju scenariuszem? Nie trzymać zakupionych kryptowalut na giełdzie. Aby robić to bezpiecznie to zakupione bitcoiny i inne kryptowaluty należy przelewać z giełd kryptowalut na swój portfel. Giełda to miejsce gdzie odbywa się handel kryptowalutami czyli wpłacamy tam walutę aby ją sprzedać i wypłacamy z giełdy po jej zakupie. Wszystko co znajduje się na subkontach na giełdzie w momencie jej upadku może zostać po prostu utracone na zawsze. To samo tyczy się standardowych pieniędzy jak złotówki, euro czy dolary. Na giełdzie możemy sprzedać kryptowaluty wymieniajac je na wspomniane pieniądze fiducjarne. Po sprzedaży kryptowalut zalecamy wypłacić wszelkie środki z giełdy.

Sprawdzone giełdy kryptowalutowe

Największą giełą kryptowalut na świecie jest Binance. My jednak polecamy skorzystać z giełdy kryptowalut numer dwa z niższymi prowizjami i wieloma bonusami – ByBit:

https://www.bybit.com/invite?ref=JOKVB1

(Założenie konta trwa kilka minut). Jeżeli ten artykuł się do czegoś Wam przydał to będziemy wdzięczni za skorzytanie z tego linku referencyjnego.

Giełda Bitcoina z przelewami z polskiego banku

Dużą zaletą giełdy Zonda jest możliwość wpłacenia środków w polskich złotówkach poprzez zwykły przelew bankowy – z naszego polskiego rachunku bankowego na rachunek giełdowy także w Polsce. Nie musimy podpinać karty kredytowej. Jest to o tyle bezpieczne rozwiązanie, że możemy wykonać przelew na konkretną kwotę i nie przekazujemy giełdzie żadnych danych naszej karty płatniczej, debetowej lub kredytowej. Przekazywanie danych karty kredytowej jest w naszym odczuciu mniej bezpieczne.

Największa giełda, Binance także umożliwia kupowanie bitcoina i inne kryptowaluty w języku polskim, jednak wpłaty możliwe są na ten moment tylko i wyłącznie poprzez podpięcie karty kredytowej lub debetowej. Karta kredytowa według nas zawsze jest mniej bezpiecznym rozwiązaniem niż zwykły przelew. Na obu giełdach zarówno na Binance jak i na Zondzie należy przejść weryfikację tożsamości, tzw. „know your consument”, w skrócie „KYC”. Polega ona na potwierdzeniu naszej tożsamości poprzez przesłanie zdjęcia dokumentu tożsamości. Procedura KYC jest obowiązkowa i dlatego giełdy są zobligowane do jej przestrzegania i sprawdzania tożsamości swoich użytkowników.

Po założeniu konta na giełdzie kryptowalut możemy sprawdzić kurs kryptowalut i rozpocząć pierwsze transakcje, czyli kupić kryptowalutę. Po wpłaceniu swoich środków możemy wybrać daną parę kryptowalut i walut fiducjarnych czyli np. para BTC/PLN oznaczające bitcoin i polskie złotówki, gdzie możemy złotówki właśnie wymienić na bitcoiny, oraz dokonać sprzedaży bitcoina w zamian za złotówki. Po dokonaniu wymiany złotówek na bitcoiny, zakupione bitcoiny trafiają na nasze subkonto na giełdzie skąd możemy je następnie albo zamienić z powrotem na złotówki bądź inną kryptowalutę albo wypłacić do naszego portfela BTC. Raz jeszcze podkreślimy że zalecamy wypłacać wszelkie zgromadzone na giełdzie kryptowalut środki i nie trzymać ich tam na zasadzie konta bankowego, czy portfela krypto. Giełda ma służyć jedynie do sprzedaży i zakupu kryptowalut.

Życzymy samych sukcesów w świecie wirtualnych walut. Pamiętajcie też o wiążącym się z inwestowaniem ryzykiem i nie inwestujcie więcej niż możecie stracić. Artykuł nie jest poradą inwestycyjną i jest jedynie informacyjny. Dane podane w artykule są aktualne na dzień 27.01.2023.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]