U większości osób z cukrzycą typu 2 leczenie polega na starannym monitorowaniu spożycia węglowodanów i regularnych ćwiczeniach fizycznych. Dodatkowo, jeśli u pacjenta występuje wysoki poziom cukru we krwi, który jest trudny do opanowania za pomocą samej diety i ćwiczeń, lekarz może zalecić dodanie do schematu leczenia odpowiedniego leku na receptę. Jednym z nich może być Ozempic. Dzięki jego wstrzyknięciu można kontrolować poziom cukrzycy we krwi. Porozmawiaj z lekarzem o tym, czy lek Ozempic jest odpowiedni dla Ciebie. W tym artykule znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące stosowania tego leku w leczeniu cukrzycy.
Ozempic cena jest lekiem w zastrzykach, który obniża poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą. Należy on do grupy leków zwanych mimetykami inkretyny. Inkretyna jest hormonem, który reguluje poziom cukru we krwi w organizmie. Mimetyki to leki, które naśladują działanie własnych hormonów organizmu. Działanie leku Ozempic polega na pobudzaniu wydzielania insuliny przez trzustkę. To z kolei obniża poziom glukozy we krwi. Substancją czynną w leku Ozempic jest sitagliptyna. Pomaga obniżyć poziom cukru we krwi poprzez stymulację wydzielania insuliny. Może to również pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Należy on do klasy leków zwanych mimetykami inkretynowymi. Leki te są związane z hormonem wytwarzanym w jelitach, który odgrywa rolę w regulacji stężenia cukru we krwi.
Jak działa Ozempic?
Jednym z głównych wyzwań w leczeniu cukrzycy jest fakt, że w miarę postępu choroby organizm słabiej reaguje na insulinę. Osoby z cukrzycą typu 2 wytwarzają mniej insuliny lub są „niewystarczające insulinowo”. Może to powodować podwyższony poziom cukru we krwi. U osób z cukrzycą typu 2 insulina jest głównym hormonem regulującym poziom cukru we krwi. Ponadto jest wytwarzana w trzustce i następnie uwalniana do krwiobiegu. Dzięki niej organizm może wykorzystywać glukozę (cukier) do produkcji energii. Kiedy osoba chora na cukrzycę spożywa pokarm, trzustka wyczuwa podwyższony poziom glukozy i wytwarza więcej insuliny. Dzięki zastosowaniu leku Ozempic poziom cukru we krwi wraca do normy.
Efekty uboczne stosowania leku Ozempic
Jak każdy lek, Ozempic może powodować działania niepożądane. Jeśli którekolwiek z poniższych działań niepożądanych utrzymuje się lub nasila, lub jeśli wystąpią jakiekolwiek nowe objawy, należy porozmawiać z lekarzem. Może on zadecydować o zmianie leku lub jego dawki.
Ból głowy
Na początku leczenia u niektórych osób mogą wystąpić łagodne bóle głowy. Powinny one ustąpić po kilku tygodniach. Jeśli bóle głowy utrzymują się, należy porozmawiać z lekarzem.
Ból brzucha
U niektórych osób może wystąpić łagodny ból brzucha. Jest to najbardziej prawdopodobne na początku leczenia. Może on z czasem ulec poprawie lub być leczony farmakologicznie. Uosób chorych na cukrzycę często występuje gastropareza. Jest to stan, w którym żołądek potrzebuje zbyt dużo czasu, aby opróżnić swoją zawartość do jelita cienkiego. Ból brzucha może być objawem tego stanu lub infekcji. Jeśli nie ustępuje, należy skontaktować się z lekarzem
Nudności
U niektórych osób mogą wystąpić nudności, co jest również najbardziej prawdopodobne na początku leczenia.
Biegunka
U osób z cukrzycą często występuje biegunka. W niektórych przypadkach biegunka może być objawem zakażenia. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem.
Zakażenie dróg moczowych
Osoby chore na cukrzycę są bardziej narażone na zakażenie dróg moczowych. Jeśli pacjent choruje na cukrzycę i odczuwa objawy ze strony układu moczowego, takie jak ból przy oddawaniu moczu, powinien skontaktować się z lekarzem.
Jak należy stosować Ozempic?
Ozempic ma postać proszku, który rozpuszcza się w wodzie i wstrzykuje pod skórę, zazwyczaj raz dziennie. Zalecana dawka i czas trwania leczenia zależą od indywidualnych okoliczności.
Wskazówki dotyczące stosowania leku Ozempic w leczeniu cukrzycy
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza, jeśli:
- masz jakiekolwiek alergie,
- cierpisz na poważną chorobę lub byłeś niedawno leczony z powodu poważnej choroby,
- masz chorobę nerek lub wątroby,
- masz wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie),
- jesteś w ciąży lub karmisz piersią,
- nie masz co najmniej 18 lat.
Ozempic obniża poziom cukru we krwi i ciśnienie tętnicze
Ozempic jest lekiem do wstrzykiwań stosowanym w leczeniu cukrzycy. Jego substancją czynną jest sitagliptyna, lek, który stymuluje wydzielanie insuliny przez trzustkę. Może to pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi i ciśnienia tętniczego. Jak każdy lek, Ozempic może powodować działania niepożądane. Przed rozpoczęciem stosowania leku Ozempic należy poinformować lekarza o alergiach, poważnych schorzeniach lub o tym, że pacjent był ostatnio leczony z powodu poważnych schorzeń. Należy również poinformować lekarza o chorobach nerek lub wątroby, wysokim ciśnieniu krwi, ciąży lub karmieniu piersią. Przy starannym monitorowaniu diety i regularnym wysiłku fizycznym można kontrolować cukrzycę stosując lek Ozempic.