Strona główna Aktualności Jak działa WIFI?

Jak działa WIFI?

przez Tomasz


Witajcie w kolejnym artykule z serii „Krótkie Fakty”, w którym przybliżamy Wam fascynujące aspekty otaczającego nas świata. Jeśli jesteś ciekawy tajemnic technologii, które są obecne w naszym codziennym życiu, koniecznie śledź nasze publikacje!

Sieć Wi-Fi stała się jednym z tych narzędzi, które w sposób niemal niewidoczny stały się częścią naszej codzienności. Spotykamy się z nią praktycznie wszędzie: w domach, miejscach pracy czy kawiarniach. Właśnie dzięki tej technologii mamy możliwość korzystania z Internetu bez konieczności korzystania z kabli.

Ale jak to dokładnie funkcjonuje? Kluczem do działania Wi-Fi są fale radiowe. To one są odpowiedzialne za przesyłanie informacji między naszym urządzeniem, takim jak smartfon, a urządzeniem centralnym, czyli routerem. Głównymi częstotliwościami, na których operuje Wi-Fi, są 2,4 gigaherca i 5 gigaherców.

By lepiej zilustrować, czym jest hertz, przywołajmy obraz plaży. Wyobraź sobie obserwację fal rozbijających się o brzeg. Mierząc odstępy między uderzeniami tych fal, określasz ich częstotliwość. Jeden hertz to jedna fala na sekundę. W kontekście Wi-Fi mówimy o gigahercach, co oznacza miliard fal na sekundę!

Aby zapewnić płynne działanie i uniknąć zakłóceń, sieci Wi-Fi korzystają z wielu kanałów. Gdy decydujesz się na dostęp do jakiejkolwiek treści w Internecie, twoje urządzenie zamienia żądaną informację na kod binarny. Ten kod, składający się z kombinacji zer i jedynek, to podstawa działania wszystkich komputerów. Informacje te są następnie konwertowane na odpowiednie fale radiowe przez chip Wi-Fi w urządzeniu.

Te fale podróżują przez powietrze, przemieszczają się przez wybrane kanały radiowe i docierają do routera. Router odbiera je, przekształca z powrotem na kod binarny i komunikuje się z globalną siecią Internet, zazwyczaj poprzez przewodowe połączenie.

Współczesne routery potrafią działać z imponującą prędkością. Wiele z nich osiąga wartości do 54 Mbps (megabitów na sekundę), co przekłada się na zdolność przetwarzania aż 54 milionów jedynek i zer w ciągu jednej sekundy!

Mam nadzieję, że ten artykuł rzucił nieco światła na zawiłości działania sieci Wi-Fi. Oczywiście przedstawione informacje są ogólnikowe – pełne zrozumienie tematu wymagałoby pogłębienia w dziedzinach informatyki i elektroniki. Dziękujemy za przeczytanie i zapraszamy do śledzenia kolejnych „Krótkich Faktów”!

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]