3 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa Polski Ład, która umożliwia wznoszenie domów bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę oraz bez oczekiwania na tzw “milczącą zgodę” ze zwykłym zgłoszeniem. W jej zapisach ściśle określono, jakie budynki mogą powstać na zgłoszenie, bez konieczności zatrudniania kierownika oraz prowadzenia dziennika budowy. Czym charakteryzują się projekty domów bez pozwolenia oraz jakie rozwiązania mamy do wyboru?
Dom bez pozwolenia Polski Ład – najważniejsze wytyczne
Budowa domu na uproszczone zgłoszenie to ogromne ułatwienie dla wielu inwestorów. Aby była ona możliwa, musimy zakupić projekt domu spełniający kryteria wymienione w ustawie Polski Ład. Podstawowym parametrem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest powierzchnia zabudowy. Zgodnie z udogodnieniem, które pojawiło się na początku 2022 roku, na uproszczone zgłoszenie możemy wznieść budynek o powierzchni zabudowy nie przekraczającej 70 m2. Taki metraż jest dla nas za mały? Zdecydujmy się na projekt domu z poddaszem lub piętrowego, który zaoferuje nam nieco większą powierzchnię użytkową.
Jakie jeszcze warunki musi spełniać dom bez pozwolenia? Powinien być to obiekt wolnostojący i jednorodzinny, maksymalnie dwukondygnacyjny, o obszarze oddziaływania nie przekraczającym granic działki, dla której został zaprojektowany. A może planujemy budowę domku rekreacyjnego? Na zgłoszenie wzniesiemy budynek parterowy o powierzchni zabudowy do 70 m2, o rozstawie konstrukcji ścian w osiach do 6 metrów oraz wysięgiem konstrukcji wsporczej do 2 metrów.
Budynek jednorodzinny ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora, natomiast budynki rekreacji indywidualnej można budować w ilości 1 na każde 500m2 działki. Budynek musi być także zgodny z zapisami miejscowego prawa, określającymi najważniejsze parametry obiektów budowlanych.
Projekty domów do 70 m2
Jeżeli decyzja o budowie małego domu na zgłoszenie już zapadła, nadszedł czas, abyśmy wybrali projekt idealnie dopasowany do naszych potrzeb. W katalogu pracowni architektonicznych znajdziemy zróżnicowane propozycje, które będą zgodne z naszymi planami i budżetem przeznaczonym na realizację inwestycji. Chcemy wznieść dom letniskowy? Możemy wybrać niedużą, geometryczną kostkę o powierzchni nieco ponad 20 m2 lub większy, blisko 50-metrowy dom w technologii szkieletowej lub takich które swoim wyglądem nawiązują do góralskich chat z bali. Interesuje nas obiekt całoroczny? Do wyboru mamy projekty o metrażu rozpoczynającym się od około 30 m2 – idealne dla singla lub pary, jak i prawie 100-metrowe domy piętrowe, które zaspokoją potrzeby dużej rodziny.
Poszczególne koncepcje wyróżniają się odmienną stylistyką, trafiając w gust zarówno zwolenników nowoczesności, jak i tradycyjnych rozwiązań. Mogą one posiadać dach płaski, dwu- lub wielospadowy, umożliwiając ich łatwe dopasowanie do przepisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego bądź Warunków Zabudowy.
Projekt domu bez pozwolenia może zostać zrealizowany w technologii szkieletowej lub murowanej, dzięki odpowiedniemu ociepleniu spełniając także wymogi stawiane budynkom energooszczędnym. Dzięki swojej kompaktowej bryle oraz zminimalizowaniu ozdobnych elementów – stanowiących niepożądane mostki termiczne – będzie on również przystępny cenowo w trakcie budowy oraz późniejszej eksploatacji.
Planujemy wybudować mały dom na zgłoszenie? Naszą uwagę powinniśmy skupić na projektach jednorodzinnych, wolnostojących budynków o powierzchni zabudowy nie przekraczającej 70 m2 Obiekty o takim metrażu skutecznie zaspokoją potrzeby mieszkaniowe nawet kilkuosobowej rodziny, oferując wysoki komfort użytkowania i optymalną funkcjonalność, a zarazem nie nadwyrężając budżetu przeznaczonego na pokrycie bieżących rachunków. Jeżeli mamy ochotę na większy metraż, pamiętajmy, że jest taka możliwość z projektem i tradycyjnym zgłoszeniem. Natomiast oczekiwanie na zgodę będzie wtedy trwało 21 dni. Po tym czasie jeżeli urząd nie zgłosi sprzeciwu, możemy rozpocząć przygodę z budową domu.
Zdjęcie: Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło
Artykuł sponsorowany: MURATOR – projekty domów w ramach Polskiego Ładu https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-polski-lad/