Skierowanie to dokument, który wydawany jest przez lekarza i upoważnia pacjenta do skorzystania z konkretnych usług medycznych. Nie jest ono ważne przez wieczność – ma swój termin, w trakcie którego można zapisać się do lekarza specjalisty. Po jego upływie będziemy musieli ponownie odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu. A zatem jak długo ważne jest skierowanie?
Zwykle skierowania na wizytę u specjalisty mają ważność od 30 do 90 dni od daty wystawienia, a skierowania na badania diagnostyczne od 7 do 30 dni. Jednakże ważność skierowania może być dłuższa w przypadku niektórych usług i wynosić nawet kilka miesięcy. Przykłady takich usług to między innymi badanie densytometryczne kości (DXA), na które skierowanie ważne jest rok. Również na badanie mammograficzne pacjentki otrzymają skierowanie ważne aż sześć miesięcy. Są to jednak raczej wyjątki i większość skierowań ma o wiele krótszą ważność.
Co, jeśli pacjent nie zdążył skorzystać z wizyty w czasie, kiedy skierowanie jest ważne? W takim wypadku można poprosić o przedłużenie ważności skierowania u lekarza, który to skierowanie wydał. Jednakże decyzja w tej sprawie należy do niego – jeśli lekarz uzna, że nie ma już wskazań medycznych do przeprowadzenia zaleconej wcześniej usługi, może odmówić przedłużenia skierowania. .
Ważność skierowania zależy od rodzaju usługi medycznej, na którą zostało wystawione.
Dlatego ważne jest, żeby skorzystać ze skierowania i zapisać się na wizytę u specjalisty w przeciągu miesiąca od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu – w takim przypadku mamy pewność, że wizyta u lekarza się odbędzie. Choć kiedy – tu już może być różnie…