Strona główna GeografiaKosmos Jak długo trwa jeden dzień na księżycu?

Jak długo trwa jeden dzień na księżycu?

przez Tomasz

Księżyc towarzyszy ludzkości od niepamiętnych czasów. Wiele kalendarzy było opieranych właśnie na zmianach faz księżyca. Ciekawym pytaniem jest ile trwa jeden dzień, noc i cała doba na księżycu w przeliczeniu na dni ziemskie. A w związku z tym, że to już jest kosmos to dodatkowe pytanie mogłoby brzmieć „ile trwa dzień w kosmosie?”.

Ile trwa doba księżycowa?

Jeśli stalibyśmy na księżycu to zanim słońce pokonałoby drogę przez całe niebo i wróciło na swoje początkowe miejsce minęło by 29 ziemskich dni (dób). Czyli jedna doba na księżycu trwa około 29 dni. Jeżeli podzielimy ten czas na okres dnia kiedy oświetlałoby nas słońce i nocy to wyjdzie nam, że dzień na księżycu trwałby około 14 dób ziemskich. Noc trwałaby podobnie.

Ile trwa rok na księżycu?

Skoro wiemy już ile trwa 1 doba na księżycu to teraz możemy zastanowić się nad tym ile trwa rok w kosmosie a dokładnie na naszym księżycu w porównaniu do ziemi? Odpowiedź może Was trochę zaskoczyć. 1 rok bowiem definiuje się jako pełny obieg ziemii wokół słońca. Księżyc krąży natomiast wokół ziemi. Wobec czego jeżeli księżyc towarzyszy ziemii w podróży wokół słońca to rok na nim trwa tyle samo co na naszej planecie.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]