To pytanie zadawali sobie zapewne ludzie od czasów niepamiętnych. We współczesnej nauce stało się ono niezwykle ważne pod kątem różnego rodzaju kosmicznych obliczeń. Jak zatem daleko jest z Ziemi do Słońca? I czy możliwe jest, że ludzkość kiedyś będzie przebywać tak dalekie odległości?
Jaka jest odległość Ziemi od Słońca?
Odległość Ziemi od Słońca wykorzystuje się w astronomii m.in. do obliczania siły grawitacji Słońca. Jest ona jednak trudna do jednoznacznego określenia, ponieważ Ziemia, podobnie jak inne planety, krąży wokół Słońca w orbicie eliptycznej. A zatem w różnych momentach roku Ziemia i jej mieszkańcy znajdują się w różnej odległości od Słońca.
Możemy natomiast podać przybliżoną odległość Ziemi od Słońca. Wynosi ona około 150 milionów kilometrów. Jest to liczba trudna do wyobrażenia, sprowadźmy ją więc do konkretu. Samo Słońce ma średnicę ok 1,4 miliona kilometrów. A zatem pomiędzy Ziemią a Słońcem zmieściło by się aż…. 107 dodatkowych Słońc!
Odległość Ziemi od Słońca w zależności od pory roku
A jaka jest różnica w odległości Ziemi od Słońca w poszczególnych porach roku? Najbliżej do naszej gwiazdy jesteśmy podczas tzw. punktu peryhelium, który następuje około 3 stycznia, najdalej zaś – podczas punktu afelium, około 4 lipca. W czasie peryhelium odległość Ziemi od Słońca wynosi około 147 milionów kilometrów, a w czasie afelium jest to około 152 milionów kilometrów. To bagatela 5 milionów kilometrów różnicy – tyle, ile wynosi średnica 3,5 Słońc.
Czy ludzkość w najbliższym czasie będzie w stanie przebywać tak wielkie odległości? Teoretycznie jest to możliwe. Aktualnie ludzkość od wielu już lat przygotowuje się do wyprawy na Marsa, który znajduje się średnio ok. 225 milionów kilometrów od Ziemi (ale zbliża się też czasem na odległość, minimalnie, 55 milionów). Oczywiście i tak nikt nie wpadłby na pomysł zbliżenia się do Słońca, którego temperatura na powierzchni wynosi 5500 °C…