Strona główna Aktualności Jak adoptować kota ze schroniska?

Jak adoptować kota ze schroniska?

przez Tomasz

Decydując się na adopcję kota w naszym kraju zwykle mamy do wyboru wiele różnych opcji. W schronisku znajdziemy zarówno koty młode, jak i starsze, szare, bure, rude, pręgowane, czarno-białe i szylkretowe. Są koty odważne i przebojowe, jak i te, które potrzebują więcej czasu, by przekonać się do człowieka. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na przygarnięcie zwierzaka? Jak przebiega adopcja kota ze schroniska?

Procedura adopcji kota ze schroniska

Niestety, w naszym kraju na próżno szukać ujednoliconych procedur adopcyjnych. Każde schronisko, organizacja czy fundacja ma swoje własne wytyczne, którymi kieruje się wydając zwierzę do adopcji. Na mapie Polski wciąż są miejsca, w których wystarczy przyjść z dowodem osobistym i transporterem, by adoptować zwierzę. Na szczęście coraz więcej organizacji traktuje sprawę poważnie, dzięki czemu adopcja kota ze schroniska nie jest już tak łatwa, a zwierzęta nie trafiają w niepowołane ręce.

Bardzo często zanim będziemy mogli adoptować wymarzonego futrzaka zostaniemy poproszeni o wypełnienie ankiety przedadopcyjnej. Może zdarzyć się, że przedstawiciele schroniska będą chcieli odwiedzić nas w naszym domu, by poznać nas osobiście i sprawdzić prawdziwość informacji w ankiecie przedadopcyjnej. Po takiej wizycie zwykle dostajemy informację, czy możemy adoptować zwierzaka. Na miejscu będziemy musieli podpisać umowę, w której zawarte są warunki adopcji. Warto pamiętać, że w niektórych schroniskach adopcja zwierzęcia jest płatna. Zwykle jest to jednak niewielka kwota, nieprzekraczająca 150 zł.

Ankieta przedadopcyjna kota – czego można się spodziewać?

Wiele osób słysząc o konieczności wypełnienia ankiety czy odbycia wizyty przedadopcyjnej rezygnuje z adopcji zwierzęcia ze schroniska. Wbrew pozorom nie jest to jednak tak straszne, jak mogłoby się wydawać. Zarówno ankieta, jak i wizyta mają na celu zweryfikować intencje adoptującego, by móc uniknąć zwrotu z adopcji czy zniwelować ryzyko, że zwierzę trafi do nieodpowiednich warunków.

W ankiecie mogą znaleźć się pytania o historię innych zwierząt, które znalazły się pod naszą opieką, a także o to, czy wszyscy domownicy są świadomi i wyrażają zgodę na adopcję. Możemy spodziewać się również zapytań o to, co zrobimy ze zwierzęciem w czasie wyjazdów oraz czy jesteśmy gotowi zabezpieczyć okna i balkon przed adopcją kota, by zapewnić mu bezpieczeństwo. Może pojawić się pytanie o żywienie i zapewnienie różnego rodzaju akcesoriów, niezbędnych dla każdego kota, takich jak transporter, kuweta czy drapak. Takie pytania mają na celu uświadomić przyszłym właścicielom, z czym naprawdę wiąże się adopcja kota ze schroniska.

Podobnie jest z wizytą przedadopcyjną – żaden pracownik schroniska nie przyjedzie do nas, by sprawdzać wszystkie kąty i robić test białej rękawiczki. Wizyta ma na celu przeprowadzenie rozmowy na temat zwierzaka i weryfikację tego, co zostało napisane w ankiecie, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Inne ciekawe wpisy

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]