Strona główna NaturaZwierzęta Ile żyją żółwie?

Ile żyją żółwie?

przez Tomasz

Żółwie uchodzą za zwierzęta długowieczne, jak jest w rzeczywistości? Ile żyją żółwie domowe i na wolności? Okazuje się, że to oczywiście zależy m.in. od gatunku, środowiska i pożywienia. Niektóre z nich mogą spokojnie przeżyć 100 lat i więcej.

Ile żyją żółwie domowe?

Najczęściej zastanawiamy się ile żyją żółwie domowe. Szczególnie popularne są ozdobne żółwie czerwonolice (zwane też czerwonouche). Długość ich życia zakładając dobre warunki hodowli, może sięgać nawet 25 – 35 lat.

Żółw czerwonolicy

Drugim często spotykanym z sklepach zoologicznych i naszych domach gatunkiem jest żółw stepowy. Osobniki z tego gatunku są jeszcze bardziej długowieczne. Dobrze pielęgnowane potrafią osiągnąć wiek nawet 80 lat.

A ile żyją żółwie greckie? Te małe stworzenia potrafią żyć nawet ponad 100 lat. Żółwie greckie także można spotkać w polskich domach. Hodowane w terrariach i wygrzewające się pod lampą wiodą spokojne i bardzo długie życie.

Także decydując się na takie zwierzątko warto mieć na uwadze, że może nam ono towarzyszyć przez dosyć długi czas a może i całe życie. Dlatego też warto dobrze przemyśleć decyzję o jego zakupie.

Ile żyją żółwie na wolności?

Wyjdźmy teraz z domu na spotkanie z dziko żyjącymi żółwiami morskimi i lądowymi. Jaka jest ich długość życia? Zauważalna wśród żółwi jest zasada, że większe gatunku żyją wyjątkowo długo. Mniejsze natomiast żyją krócej, ale nadal jest wiek nawet kilkudziesięciu lat.

Ile żyją żółwie morskie?

Żółwie morskie wędrowały w oceanach świata od 110 milionów lat. W naturalnym środowisku żyją nawet 50 i więcej lat. Niektóre źródła podają nawet wartości rzędu 80 i 100 lat. Chociaż udokumentowanie faktycznego wieku tych zwierząt jest dosyć trudne. Długość ich życia jest bowiem zazwyczaj większa niż okres trwania większości projektów badawczych.

Najstarsze żółwie świata

Istnieje wiele przypadków mówiących o żółwiach żyjących ponad 200 lat. Są one jednak dosyć trudne do udowodnienia, ponieważ żółwie zwyczajnie przeżyły swoich opiekunów. Według niektórych źródeł najdłużej żyjącym żółwiem w historii był Adwaita czyli żółw olbrzymi mieszkający w zoo w Indiach. Według nie zweryfikowanych źródeł żółw ten zmarł w wieku 255 lat.

Inne źródła natomiast mówią, że najstarszym żółwiem na świecie jest Jonathan czyli żółw olbrzymi z wyspy św. Heleny. W tym roku (2022) obchodzi on swoje 190 urodziny. Jonathan jest wpisany do księgi rekordów Guinnessa jako najstarsze żyjące zwierzę świata.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]