Strona główna NaturaZwierzęta Ile żyją konie? Ile lat miał najdłużej żyjący koń?

Ile żyją konie? Ile lat miał najdłużej żyjący koń?

przez Tomasz

Konie towarzyszą ludzkości od wieków, a przez ten czas udało się wyhodować różne gatunki tych zwierząt. Zwierzęta te mają różną średnią przeżywalności, co zależy między innymi właśnie od ich rasy. 

Ile żyją konie? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników: rasy konia, jego genów i warunków hodowlanych – chociażby diety. Przyjmuje się, że średni wiek konia to 25-30 lat. Znacznie dłużej żyją jednak rasy tzw. prymitywne, na przykład hucuły, które w prostej linii wywodzą się od wymarłych już tarpanów – dzikich przodków konia domowego. Średni wiek hucułów to ok. 35 lat. 

Oczywiście zdarzają się przypadki koni żyjących znacznie dłużej niż ich krewniacy. Najdłużej żyjący koń miał mieć w chwili śmierci aż 62 lata! Miał na imię Billy i należał do brytyjskiego hodowcy Edwarda Robinsona. Przez większość życia pracował przy obsłudze barki do przeprawy przez kanały i rzeki, idąc wzdłuż brzegu i ciągnąc barkę za sobą. Billy żył jednak ponad 200 lat temu – zmarł w 1822 roku – a zatem trudno nam tę informację potwierdzić. Na pewno prawdziwa jest jednak historia pewnego rumaka o imieniu Badger żyjącego w Walii, który zmarł w 2004 roku w wieku lat 51 i znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]