Strona główna Natura Ile wynosiła najwyższa temperatura zanotowana na Ziemi?

Ile wynosiła najwyższa temperatura zanotowana na Ziemi?

przez Coel

Najwyższą temperaturę na Ziemi zanotowano 10 lipca 1913 roku w Oazie Death Valley, luksusowym kompleksie hotelowym. Wówczas miejsce to nazywało się Ranczo Furnace Creek. Znajduje się on w Dolinie Śmierci w Kalifornii w Stanach Zjednczonych, miejscu słynącym z ekstremalnych temperatur. Temperatura, jaką wówczas zanotowano, to 61,7 °C. Wynik ten oficjalnie odnotowuje Księga Rekordów Guinnessa..

Wynik ten budzi jednak kontrowersje w kwestii metody mierzenia. Wielu naukowców uważa, że wynik ten był zawyżony. Gdyby się to potwierdziło, rekord najwyższej temperatury zbadanej na Ziemi przypadłby również Dolinie Śmierci, gdzie 16 sierpnia 2020 zanotowano 54,4 °C.

Istnieje też bardzo wiele niepotwierdzonych doniesień o rekordowych temperaturach. Pomiarów takich dostarczają też satelity, jednak uznawane są one za nieprecyzyjne. W 2008 roku w Górach Płonących (Gaochang) w Chinach zmierzono temperaturę 66,8 °C. W 2011 donoszono o szokujących 84 °C w Port Sudan nad Morzem Czerwonym. Jednak najwyższy pomiar, jaki kiedykolwiek uzyskano również pochodzi z Oazy Death Valley w Kalifornii i wynosi 93,9 °C, odnotowane w 1972 roku. Ponownie jednak, trudno ustalić, na ile te doniesienia są wiarygodne.

Zobacz też: ile wynosiła najniższa temperatura zanotowana na Ziemi?

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]