Strona główna NaturaZwierzęta Ile waży gniazdo bociana?

Ile waży gniazdo bociana?

przez Tomasz

Ile waży gniazdo bociana? Okazuje się, że wcale niemało i liczba ta (szczególnie dotycząca dużych gniazd) może Was zaskoczyć. Informacja na ten temat jest niezwykle istotna dla osób, które zauważyły, że bociany zakładają gniazdo np. na ich dachu lub słupie znajdującym się blisko posesji. Dzięki oszacowaniu wagi bocianiego gniazda można oszacować czy jest ono niebezpieczne dla mieszkańców, oraz dla zabudowań. W razie czego można wtedy podjąć odpowiednie działania.

Od czego zależy waga bocianiego gniazda?

Waga bocianiego gniazda jest bezpośrednio związana z jego wysokością. Wysokość gniazda jest natomiast skorelowana z jego wiekiem, ponieważ bociany co roku rozbudowują gniazdo poprzez znoszenie nowego materiału w postaci gałęzi. Poza gałęziami materiałem budulcowym gniazda jest także obornik „produkowany” przez jego mieszkańców. Co ciekawe, co roku gniazdo może zyskiwać nawet 60-70 kilogramów.

Ile waży gniazdo bociana w zależności od wysokości? Wagę bocianiego gniazda możemy oszacować „na oko” w oparciu o jego wysokość. W tym celu można przyjąć, że gniazdo o wysokości pół metra ważyć może około 300-350 kilogramów. I takie właśnie gniazda są najczęściej spotykane. Gniazdo dwukrotnie wyższe, czyli jednometrowe może mieć wagę aż 700 kilogramów.

Oczywiście „świeże” i dopiero co zbudowane gniazdo bociana będzie dużo lżejsze. Gotowe może ważyć w granicach 80-100 kilogramów.

Ile waży duże gniazdo bociana?

Największe i wieloletnie gniazda bocianów mogą osiągać nawet wagę przekraczającą 1000 kilogramów czyli ponad tonę!

Warto kontrolować wagę bocianich gniazd znajdujących się na naszym terenie, ponieważ zbyt ciężkie mogą stanowić zagrożenie np. dla dachów budynków. Natomiast ciężkie gniazda znajdujące się na słupach stwarzają zagrożenie dla osób przechodzących w pobliżu. Mogą one także doprowadzić do przewrócenia słupa na pobliskie zabudowania. Jeżeli gniazdo staje się zbyt duże to należy rozważyć jego zmniejszenie. Można tego dokonać jednak dopiero późnym latem, gdy bociany odlecą do ciepłych krajów.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl