Strona główna Aktualności Ile ważna jest recepta? 

Ile ważna jest recepta? 

przez Tomasz

Ile ważna jest recepta? Większość recept ważna jest 30 dni, ale od tej zasady są wyjątki. Bywają bowiem takie recepty, które ważną będą nawet przez rok. Sprawdź, ile ważna jest recepta. 

Ile ważna jest recepta?

Większość recept, zarówno papierowych, jak i elektronicznych wystawiana jest na 30 dni. Warto pamiętać o tym, że nie zawsze oznaczać to będzie pełnego miesiąca ważności recepty. Jeśli na przykład otrzymamy receptę 15 maja, będzie ona ważna do 14 czerwca (a nie 15). Maj ma bowiem 31 dni. 

Istnieje także wariant, w którym lekarz zapisuje datę, od której ważna będzie recepta. Nie będzie można jej zrealizować od razu, za to czas jej ważności będzie dłuższy. A zatem lekarz może 15 maja zdecydować, że pacjentowi recepta będzie potrzebna dopiero 21 maja i od tego momentu będzie ona ważna przez 30 dni, czyli do 20 czerwca. 

Czy recepta może być ważna przez rok?

A kiedy recepta może być ważna dłużej? Dotyczy to sytuacji, w których lekarz opiekuje się pacjentem przewlekle chorym. Wówczas może wystawić mu receptę ważną nawet przez 365 dni. 

Z drugiej strony, recepta może być też ważna krócej. Tak jest w przypadku antybiotyków – wykupić je możemy tylko przez 7 dni od otrzymania recepty.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]