Strona główna Aktualności Ile trwa semestr na studiach? 

Ile trwa semestr na studiach? 

przez Tomasz

Studia dzienne, wieczorowe oraz zaoczne dzielą się na dwa semestry przedzielone sesją egzaminacyjną oraz przerwą międzysemestralną. Wyróżniamy semestr zimowy oraz letni. Trwają one nieco krócej, niż semestry w szkole, ponieważ w Polsce studenci mają dłuższe wakacje niż uczniowie (wolnym od zajęć na uczelni miesiącem jest, oprócz lipca i sierpnia, także wrzesień).

Ile trwa semestr na studiach?

Z reguły około 4-5 miesięcy, w zależności od tego, kiedy ustalona zostanie przerwa międzysemestralna. W tym samym roku akademickim poszczególne semestry mogą być dłuższe lub krótsze na różnych uczelniach – każda z nich ma swój indywidualny kalendarz akademicki. Warto też wiedzieć, że uczelnie podają długość semestrów w tygodniach, a nie miesiącach.

Semestr zimowy zaczyna się w październiku i kończy z reguły pod koniec stycznia lub na początku lutego. Semestr letni formalnie jest dłuższy, trwa bowiem aż do końca września. Uwzględnia on jednak trzy miesiące letnie, kiedy nie odbywają się zajęcia, a jedynie indywidualne zaliczenia. Jest to też okres, kiedy załatwia się wiele uczelnianych formalności, a we wrześniu odbywa się sesja poprawkowa. Faktycznie jednak większość studentów od końca czerwca ma już wakacje.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]