Strona główna Aktualności Ile trwa dzień? 

Ile trwa dzień? 

przez Tomasz

Dzień to czas między wschodem a zachodem słońca, ale często utożsamiany jest z dobą. Zwykle pytając: jaki dziś jest dzień? – lub” co wczoraj robiliśmy? – nie interesuje nas pora dnia, tylko czas pomiędzy wstaniem z łóżka i pójściem spać. Najprostsza odpowiedź na pytanie, ile trwa dzień, to więc po prostu: dzień trwa 24 godziny. 

Ile czasu dokładnie trwa dzień?

Jeśli jednak mamy na myśli dzień jako czas pomiędzy wschodem a zachodem słońca, to odpowiedź będzie oczywiście zależała od naszego aktualnego położenia geograficznego oraz pory roku. Na obszarach położonych wzdłuż równika dzień i noc zawsze są podobnie długie i trwają około 12 godzin, zaś na biegunach Ziemi występuje zjawisko nocy i dnia polarnego, które trwają przez pół roku.  

Ile czasu trwa nakrótszy dzień w roku?

Najkrótszy dzień w roku, tzw. przesilenie zimowe, na półkuli północnej wypada 21 lub 22 grudnia. Za kołem podbiegunowym trwa wtedy noc polarna, a na obszarach na południe od niego słońce wstaje tylko na parę godzin. W Polsce dzień trwa wówczas około 7-8 godzin (różnie w różnych miejscach kraju).

Ile czasu trwa najdłuższy dzień w roku?

Najdłuższy dzień wypada zaś 20 lub 21 czerwca, kiedy za kołem podbiegunowym trwa dzień polarny. Na terenach na południe od niego słońce zachodzi tylko na parę godzin. W Polsce najdłuższy dzień w roku trwa 16-17 godzin.  

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]