Strona główna Religia Ile ramion ma menora?

Ile ramion ma menora?

przez Coel

Menora to jeden z najstarszych symboli religijnych używanych nieprzerwanie po dziś dzień. Opis wykonania tego żydowskiego świecznika znajduje się już w biblijnej Księdze Wyjścia datowanej na ok. 6 wiek p.n.e.

Przyjęło się uważać, że menora to świecznik siedmioramienny. Biblia mówi jednak o świeczniku sześcioramiennym, ponieważ siódma lampa umieszczona jest na trzonie konstrukcji. Tak więc menora jest świecznikiem sześcioramiennym z siedmioma lampami.

 „Zrobisz też świecznik ze szczerego złota. Z tej samej bryły wykujesz świecznik wraz z jego podstawą i jego trzonem; jego kielichy, pąki i kwiaty będą z jednej bryły. Sześć ramion będzie wychodzić z jego boków; trzy ramiona świecznika z jednego jego boku i trzy ramiona świecznika z drugiego jego boku.” 

(Wj 25,31-32).

Menora ma niezwykle ważne znaczenie w kulturze żydowskiej. Stosowana jest także w symbolice świeckiej – znajduje się na przykład w herbie państwa Izrael. Menory nie należy mylić z chanukiją, czyli dziewięcioramiennym świecznikiem zapalanym podczas Chanuki, Święta Świateł.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]