Strona główna Dom i ogród Ile mililitrów ma szklanka?

Ile mililitrów ma szklanka?

przez Tomasz

Ile mililitrów ma szklanka, taka przeciętna, która występuje w przepisach kulinarnych? Czesto pytanie to pada w kuchni w trakcie przyrządzania jakiejś potrawy. W przepisie pojawia się nagle szklanka wody, mleka, oleju itd. W tym momencie zaczynamy się zastanawiać czy nasza szklanka, którą akurat mamy w kuchni jest taka jaką autor miał na myśli. Oczywiście niezależnie od tego czy wlejemy mleko, olej czy wodę to pojemność szklanki zawsze będzie taka sama.

Ile ml ma szklanka w przepisach kuchennych?

Jaką pojemność ma szklanka, która występuje w przepisach? Przeciętna szklanka wody z przepisów kulinarnych ma pojemność 250 ml. W przepisach z dobrych stron kulinarnych, lub książek kulinarnych powinna być informacja na ten temat. Autorzy przepisów zazwyczaj dopisują, że w przepisach chodzi o szklankę o pojemności 250 mililitrów.

Ile mililitrów ma przeciętna szklanka?

Oczywiście na rynku dostępne są różne pojemności szklanek. To producent decyduje o tym jaką serię z jaką pojemnością wypuszcza na rynek. Najczęściej, przeciętne szklanki mają pojemność pomiędzy 200 a 300 ml. Są jednak także dostępne większe i mniejsze rozmiary. Przykładowo, niedawno w trakcie wizyty w sklepie Ikea znalazłem szklanki o pojemności nawet 650 ml.

Ile gram waży szklanka wody 250 ml?

Przy okazji odpowiadamy też na częste pytanie na temat przeliczania objętości wody na wagę. Jest to bardzo pomocne gdy chcemy zważyć szklankę wody aby obliczyć kiedy będzie miała 250 ml. Wystarczy mieć wagę kuchenną, położyć na niej szklankę i albo starować wagę, albo zapamiętać ile waży pusta szklanka. Następnie wlewamy wodę do szklanki aby uzyskać docelową wagę. 250 ml wody waży dokładnie 250 gram.

Jak sprawdzić pojemność szklanki?

A jak sprawdzić jaką pojemność ma nasza szklanka, którą aktualnie mamy w domu? Najprościej będzie to zrobić poprzez przelewanie znanej objętości wody. Możemy przykładowo wykorzystać do tego pojemnik z miarką. Przykładowo, lejemy do niego 200 ml wody i przelewamy do szklanki. Jeżeli zmieści się więcej to dolewamy małymi ilościami i dodajemy aż do momentu gdy szklanka będzie pełna.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wpisowi wiecie już ile mililitrów ma szklanka, oraz jak przeliczyć ml wody na gramy.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]