Strona główna NaturaDrzewa Ile lat ma najstarsze drzewo na świecie?

Ile lat ma najstarsze drzewo na świecie?

przez Tomasz

Najstarszym drzewem na świecie jest kolonia o nazwie Pando, dzieląca jeden podziemny system korzeniowy. Jest to gaj drzew znajdujący się w Fishlake National Forest, w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Jego wiek szacowany jest na ponad 80 000 lat. Pando był w stanie przetrwać tak długo dzięki klonowaniu i wyrastaniu nowych drzew będących częścią gaju. Stare drzewa są zastępowane nowymi ale system korzeniowy jest nadal wspólny.

Innym bardzo starym drzewem jest Old Tjikko odkryty w roku 2008 w Szwecji. Jego wiek szacowany jest na 9550 lat. Pomimo, że jest to pojedyncze drzewo to przetrwało także dzięki klonowaniu chociaż nie jest kolonią drzew, tak jak Pando. W przeciwieństwie do Pando, Old Tjikko regenerował swoje gałęzie i korzenie w tym samym miejscu. System korzeniowy Old Tjikko ma około 10 000 lat, podczas gdy jego pojedyncze gałęzie zazwyczaj przeżywają 600 lat i w ich miejsce wyrastają nowe.

Za najstarsze, pojedyncze drzewo świata uważało się bezimienną sosnę z Inyo County w Kaliforni („Unnamed Great Basin Bristlecone Pine„). Jej wiek jest szacowany na 5062 lata. Oszacował go w roku 2010 Tom Harlan i w roku 2012 bezimienna, wielka sosna została oficjalnie uznana najstarszym drzewem świata. Niestety, w roku 2017 status ten został jej cofnięty ponieważ nie można było znaleźć próbek rdzenia drzewa, pobranych przez Toma Harlana. Tym samym nie było możliwości potwierdzenia wieku.

Do roku 2012 najstarszym znanym drzewem świata był Matuzalem („Methuselah”) rosnący w Inyo County w Kalinforni. Jego wiek jest szacowany na 4850 lat. Matuzalem został odkryty w roku 1957 przez Toma Harlana. Według obliczeń drzewo to wykiełkowało około 2832 roku przed naszą erą, co czyni go starszym od piramid Egipskich.

Źródło: Oldest.org

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]