Strona główna Aktualności Ile lat kura znosi jaja? 

Ile lat kura znosi jaja? 

przez Tomasz

Ile lat kura znosi jaja jeżeli długość jej życia wynosi od 5 do nawet 10 lat. Jest ona jednak w stanie znosić jaja znacznie krócej. Ile dokładnie? 

Podczas pierwszego roku, kura może znosić jaja niemal codziennie, ale z czasem tempo to się zmniejsza. Po upływie 2-3 lat, stopniowo kury zaczynają znosić mniej jaj, a także jaja stają się nieco mniejsze. Kury są najbardziej produktywne do około trzeciego roku życia. Po tym czasie produkcja jaj może gwałtownie spadać, a kury zaczynają wchodzić w tzw. okres ’emerytalny’.

Czy można wydłużyć okres przez jaki kura znosi jaja?

Jednak wiele czynników wpływa na wydajność kurzych jaj, takich jak dieta, dostęp do światła dziennego, stan zdrowia, a także opieka hodowcy. Odpowiednie odżywianie i opieka mogą znacznie przedłużyć okres, w którym kura będzie znosić jaja. Na przykład, kury żyjące na wolnym wybiegu, które mają dostęp do naturalnej paszy i mogą się swobodnie poruszać, często znoszą jaja dłużej niż te, które są trzymane w bardziej restrykcyjnych warunkach hodowlanych. Choć istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na to, jak długo kura będzie znosić jaja, zasadniczo większość kur przestaje znosić jaja po około 4-5 latach.

To, jak długo kura jest w stanie znosić jaja zależy od jej rasy oraz warunków, w jakich żyje. Rasowe kury domowe z reguły zaczynają znosić jaja około 5-6 miesiąca życia i znoszą je przez kolejne 3, a czasem 4 lata. Z reguły czwarty rok życia to moment, kiedy kończy się okres produkcji jaj. Bywały jednak w historii rekordzistki: niektóre kury składały jaja nawet do 7 roku życia. 

Kury mieszane, czyli hybrydy różnych ras, wyhodowane specjalnie do znoszenia jaj, mają bardzo dużo jaj – ponad 300 rocznie. Jednak znacznie krótszy jest w związku z tym okres, w którym mogą mieć jaja – półtoraroczna kura takiej mieszanej rasy z reguły już nie jest w stanie tego robić. 

Warto pamiętać, że okres, w którym kura znosi jaja zależy także od wielu innych czynników, takich jak dieta, warunki karmienia, czyli ilość dostarczanej wody i pożywienia, a także sposób trzymania kur. Właściwe żywienie oraz odpowiednia pielęgnacja kurnika może wydłużyć okres, w którym kura będzie składać jaja.

Zmiany w zachowaniu i wyglądzie

Podczas gdy wiek i rasa są kluczowymi czynnikami wpływającymi na to, ile lat kura znosi jaja, istnieją także inne znaki, które mogą wskazać, że kura zbliża się do końca swojego okresu znoszenia. Kury, które przestały znosić jaja, mogą wykazywać zmiany w zachowaniu, takie jak mniejsza aktywność czy spadek apetytu. Mogą też zacząć gubić pióra w większych ilościach niż zwykle, co jest często związane z procesem starzenia się.

Kury, które przestają znosić jaja, mogą również wyglądać inaczej. Ich grzebień i barkowidła, które zwykle są jasnoczerwone u znoszących kur, mogą stać się bladsze i mniej intensywne. Ponadto, brzuch kury, która przestała znosić jaja, często jest miękki i luźny, w przeciwieństwie do jędrnego i napiętego brzucha kury w pełni produkcyjnej.

Jak zapewnić kurze zdrowy okres „emerytalny”

Chociaż kury przestają znosić jaja po określonym czasie, nie oznacza to, że przestają one przynosić korzyści. Wiele hodowców decyduje się na utrzymanie kur nawet po zakończeniu ich okresu produkcyjnego, korzystając z ich zdolności do utrzymania ogrodu wolnego od szkodników lub jako naturalnego źródła nawozu.

Ważne jest, aby dostarczać kurze odpowiedniego poziomu opieki, nawet gdy przestaje ona znosić jaja. Kury w okresie „emerytalnym” nadal potrzebują zbilansowanej diety, dostępu do świeżej wody i bezpiecznego schronienia. Przestawienie diety na karmę z mniejszą ilością białka i wapnia może pomóc w utrzymaniu zdrowia kury, która przestała znosić jaja. Regularne kontrole zdrowia są również kluczowe, aby monitorować ewentualne problemy zdrowotne, które mogą pojawić się wraz z wiekiem.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl