Strona główna Natura Ile kropek ma biedronka?

Ile kropek ma biedronka?

przez mgilewicz

W Polsce występuje aż 76 gatunków chrząszczy biedronkowatych. Najpopularniejsza jest biedronka dziesięciokropka, jednak biedronka nie zawsze musi mieć dziesięć kropek. Popularne biedronki to:

Dwukropka – żyje głównie w górach. Pancerz owada posiada symetryczne czarne punkty, a dodatkowo może mieć pomarańczowe przebarwienia.

Pięciokropka – jedna z najpopularniejszych i najbardziej pożytecznych biedronek. Żywi się m.in. mszycami, przędziorkami oraz czerwcami.

Siedmiokropka – inaczej nazywana bożą krówką. Jest nieco większa od swojej poprzedniczki. Również żywi się szkodnikami m.in. mszycami.

Dziesięciokropka – najpopularniejsza biedronka. Występuje nie tylko w czerwonym, ale także w pomarańczowym i żółtym zabarwieniu.

Dwudziestokropka – posiada charakterystyczną czarną plamę na pancerzyku. Przeważnie posiada czerwone zabarwienie, ale występują także pomarańczowe okazy.

Biedronka azjatycka – określana także jako ninja lub arlekin. Żywi się szkodnikami m.in. mszycami. W porównaniu do polskich odmian posiada bardziej zaokrąglony pancerzyk. Najczęściej występuje w pomarańczowym i żółtym zabarwieniu. Potrafi boleśnie gryźć.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl