Strona główna GeografiaFlagi Ile jest stanów w USA? Ile jest gwiazd na fladze Ameryki?

Ile jest stanów w USA? Ile jest gwiazd na fladze Ameryki?

przez Tomasz

USA ma powierzchnię bliską Europie, a mimo to terytorium tego północnoamerykańskiego kraju zajmuje w całości jedno państwo. Podzielone jest ono jednak na stany, które różnią się od siebie dość znacznie jeśli chodzi o ich geografię czy prawa. Ile jest stanów w Stanach Zjednoczonych? 

Stanów w USA jest obecnie dokładnie 50. Odpowiada to też liczbie gwiazd na fladze amerykańskiej. Warto jednak pamiętać, że flaga w tej wersji obowiązuje dopiero od 1960 roku, a więc od uznania za osobny stan terytorium Hawajów. Wcześniej stanów było mniej, mniej więc też było gwiazd na fladze. 

Pierwsza historyczna flaga amerykańska miała gwiazd trzynaście, co odpowiadało trzynastu pierwszym koloniom, które wyzwoliły się spod panowania Wielkiej Brytanii w XVIII wieku. Do dzisiaj tyle jest też pasów na fladze USA. 

Obecna wersja flagi istnieje od ponad 60 lat i jest najdłużej obowiązującym wzorem. Wcześniej dość długo funkcjonowała też flaga z 48 gwiazdami – 47 lat (1912-1959). Działo się to zanim uznano dwa pierwsze stany, które nie mają połączenia lądowego z resztą kraju – chodzi o Alaskę (uznaną za stan w 1959 roku) i wspomniane już Hawaje (1960). 

Warto odnotować, że do Stanów Zjednoczonych należą też terytoria, które nie są osobnymi stanami. Mowa na przykład o Puerto Rico (występujące w spolszczonej nazwie jako Portoryko), terytorium leżącym na wyspie o tej samej nazwie na Karaibach. Aspiruje ono do zostania 51. stanem, choć w przeszłości część jego mieszkańców wyrażała też chęć wybicia się na niepodległość. Inne terytoria tzw. nieinkorporowane należące do USA to Guam i Mariany Północne na Pacyfiku i Wyspy Dziewicze na Morzu Karaibskim. Specjalny status ma też Dystrykt Kolumbii, w którym znajduje się stolica USA Waszyngton – nie jest to osobny stan, ale odrębny dystrykt federalny zarządzany w dużej mierze bezpośrednio przez Kongres Stanów Zjednoczonych. 

A zatem stanów w USA jest obecnie 50, ale nie jest to jedyna forma organizacji terytorium w tym kraju. A skoro wspomnieliśmy, że powierzchnia Stanów Zjednoczonych i Europy jest podobna, to jak wygląda porównanie liczby stanów amerykańskich i państw narodowych na Starym Kontynencie? W jednym z poprzednich wpisów tłumaczyliśmy, że w Europie, według różnych definicji, jest od 44 do 50 pąństw, ale ta ostatnia liczba jest najczęściej uznawana przez różne organizacje międzynarodowe. Można więc uznać, że USA i Europa są nieco podobne także i pod tym względem. Oczywiście, różnice między poszczególnymi państwami europejskimi – pod względem kultury, używanego języka itp. – są daleko większe niż pomiędzy poszczególnymi stanami amerykańskimi. 

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]