Ile mam chromosomów? W ludzkim ciele znajdują się biliony mikroskopijnych komórek, wewnątrz których znajduje się m.in. jądro – swoiste “centrum dowodzenia” komórki. To tam znajdują się też chromosomy. Ile ma ich każdy człowiek? I do czego są nam opne w ogóle potrzebne?
Ile człowiek ma chromosomów?
Czym są chromosomy i ile ich jest? Chromosom to cały łańcuch DNA wraz z grupą białek stabilizujących. Chromosom składa się z DNA, białka histonowego oraz białka niehistonowego. To nic innego, jak forma organizacji materiału genetycznego, jego widoczna pod mikroskopem postać. Zazwyczaj chromosomy przedstawiane są w formie nitkowatej, poskręcanej struktury. Dlaczego poskręcanej? Nić DNA z jednej komórki, gdyby ją rozplątać, miałaby długość nawet dwóch metrów. Taka, a nie inna struktura służy “upakowaniu” całego materiału genetycznego w jądrze komórkowym.
Ile ma się chromosomów?
Ile człowiek ma chromosomów? Ludzki genom lub kompletny zestaw genów i materiału genetycznego jest zapisany w 23 parach chromosomów, co daje łącznie 46 chromosomów. Każdy człowiek połowę chromosomów dziedziczy po matce, a połowę po ojcu. 22 pary to tzw. autosomy, które nie określają cech związanych z płcią, zaś 23 para określa płeć człowieka. Te chromosomy płci nazywamy chromosomami X lub Y. Chromosom X i Y determinuje płeć. Kobiety posiadają parę chromosomów XX, zaś mężczyźni parę XY. Są to właśnie chromosomy płciowe.
Chromosomy człowieka
A czy może zdarzyć się sytuacja, gdy człowiek będzie miał mniej lub więcej par chromosomów? Tak. Mówimy wówczas o odstępstwie od normy i występowaniu różnego rodzaju zaburzeń. Jeżeli ma miejsce występowanie dodatkowego chromosomu, mówimy o trisomii (któryś z chromosomów występuje w trójce, a nie w parze). Najbardziej znanym tego przypadkiem jest zespół Downa związanym z trisomią chromosomu 21. Inne przypadki to zespół Edwardsa (trisomia 18) czy zespół Pataua (trisomia 13), w wyniku których często dochodzi do obumarcia płodu lub poronienia. Lepiej tolerowany w naturze jest brak jednego z chromosomów płciowych lub dodatkowy chromosom tego typu- mówimy wtedy np. o zespole Turnera występującym wyłącznie u kobiet, zespole Klinefeltera, zespole XXX lub też zespole XYY.
Chromosomy homologiczne
Czym są chromosomy homologiczne? Są to chromosomy o takim samym kształcie, oraz tej samej wielkości. Chromosomy homologiczne zawierają podobną informację genetyczną, czyli prawie te same geny.