Strona główna Aktualności Gnojowica — jak się z nią uporać i ją efektywnie wykorzystać?

Gnojowica — jak się z nią uporać i ją efektywnie wykorzystać?

przez Tomasz

Przy okazji hodowli zwierząt pojawiają się duże ilości odchodów. Gnojowica to ich płynna, sfermentowana mieszanka z dodatkiem wody i niezjedzonej paszy. Powstaje ona samoczynnie w oborach bezściółkowych. Do gromadzenia i przechowywania gnojowicy świetnie nadają się zbiorniki zamknięte. Warto to robić, ponieważ obornik jest doskonałym nawozem naturalnym.

Produkty przeznaczone do upłynniania gnojowicy

W sprzedaży dostępne są specjalne produkty, które pomagają sobie poradzić z gnojowicą, aby potem ją efektywnie wykorzystać. Ich zadaniem jest upłynnienie nawozu, co pozwala pozbyć się problemu zasychania gnojowicy i powstawania osadów. Dzięki temu łatwiej jest opróżnić zbiorniki i szczeliny.

Dostępne na rynku produkty umożliwiają również obniżenie zawartości amoniaku w gnojowicy oraz pomagają zredukować ilość owadów wewnątrz obory. Oprócz tego mogą one poprawiać aktywność drobnoustrojów tlenowych i retencję składników odżywczych, co zwiększa wartość odżywczą nawozu. Nie bez znaczenia jest również ich aktywna rola z walce z nieprzyjemnym zapachem, który potrafi być naprawdę uciążliwy i drażnić drogi oddechowe.

Gdzie kupić produkty do gnojowicy?

Jeśli prowadzisz hodowlę bydła i interesuje Cię gnojowica krowia, zajrzyj na stronę: https://farmino.pl/gnojowica/gnojowica-krowia. Pod tym adresem znajdziesz całą paletę produktów przeznaczonych konkretnie do radzenia sobie z odchodami tych zwierząt. Dobrze skomponowane składniki pozwalają na optymalne wykorzystanie — wszystkie produkty są bardzo wydajne.

Podobnie, jeśli Twoimi problemem jest gnojowica świńska, to odwiedź adres: https://farmino.pl/gnojowica/gnojowica-swinska, aby wyposażyć się w odpowiednie do charakteru prowadzonej przez Ciebie hodowli produkty. Dzięki nim będziesz mógł użyć zwierzęcych odchodów do nawożenia roślin.

Jak racjonalnie wykorzystać gnojownicę?

Po zgromadzeniu nawozu najlepiej go po prostu wykorzystać. Rolnicy prowadzący, zarówno hodowlę zwierząt, jak i zajmujący się uprawą roślin, mogą niskim kosztem wspomóc wzrost swoich zbiorów, dzięki wzbogaconym odchodom zwierzęcym.

Czy można wywozić gnojownicę na pole? Odpowiedź na to pytanie jest dosyć skomplikowana, ponieważ to zagadnienie reguluje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi z 16 kwietnia 2008 roku. Istnieje ustalony terminarz, kiedy można nawozić gnojowicą, które uprawy. Jest to ściśle związane z cyklem życia konkretnych roślin. Gnojownicę jak najbardziej powinno się więc stosować na polu, ale tylko w terminach, które są zdefiniowane przepisami prawnymi. Jeśli zrobi się to poza sezonem, trzeba się liczyć z karą grzywny.

Wzbogacony w bakterie do gnojownicy nawóz najlepiej sprawdza się jesienią. Jeśli wystąpią odpowiednio obfite opady śniegu, wówczas podczas zimy obornik świetnie rozłoży się w glebie. Nawożenie gnojowicą dobrze się także sprawdza wczesną wiosną, w okresie kiedy rośliny mają dopiero rozpocząć swój wzrost. Mikroelementy zawarte w nawozie wpłyną pozytywnie na wysokość i jakość zbiorów.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]