Strona główna Aktualności Gitara – czy to dobry prezent na święta?

Gitara – czy to dobry prezent na święta?

przez Tomasz

Szukając pomysłu na świąteczny prezent dla kogoś bliskiego, prędzej pomyślimy o ubraniach, biżuterii, perfumach, zabawkach czy elektronice niż o instrumentach muzycznych. W tym roku łamiemy schematy i proponujemy nietypowy pomysł na prezent pod choinkę – gitarę!

Gitara na święta – prezent (nie) dla każdego?

Oczywistym jest, że nie każdego ucieszy znalezienie pod choinką gitary czy dowolnego innego instrumentu. Samo zainteresowanie muzyką też nie gwarantuje motywacji do rozpoczęcia nauki gry. Okiełznanie gitary wymaga cierpliwości i regularnego ćwiczenia, najlepiej pod okiem nauczyciela. Poza tym instrument ten trochę kosztuje. Za przyzwoitej jakości gitarę klasyczną trzeba zapłacić od ok. 350 zł wzwyż. To znacznie więcej niż większość z nas zamierza wydać na prezent świąteczny dla jednej osoby.

Dlatego obecność akurat gitary pod choinką rzadko będzie efektem naszej spontanicznej, zupełnie przypadkowej decyzji. Znacznie częściej podarujemy gitarę w prezencie świątecznym, bo bliska nam osoba marzyła, by ją dostać. Możemy o tym marzeniu dowiedzieć się bezpośredniej od tej osoby albo od jej rodziców, partnera, przyjaciół czy kogoś innego z najbliższego otoczenia.

Kiedy gitara będzie trafionym prezentem świątecznym?

W przypadku nastolatka i osoby dorosłej, gitara będzie trafionym prezentem na święta, gdy jest to marzenie obdarowanego. Niekoniecznie musimy wprost usłyszeć od tej osoby, że chce dostać na święta gitarę. Może się zdarzyć, że zobaczymy, jak chętnie gra (lub próbuje grać) na pożyczonym instrumencie, np. podczas imprezy plenerowej. Gitara z dużym prawdopodobieństwem ucieszy także ukulelistę, który chciałby dalej rozwijać się w świecie instrumentów strunowych szarpanych.

Gitara jako prezent pod choinkę dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Z zupełnie inną sytuacją będziemy mieć do czynienia, gdy planujemy podarować na święta gitarę dziecku. Wielu rodziców, obserwując swoją pląsającą przy muzyce, chętnie śpiewającą i żywo zainteresowaną instrumentami pociechę, zastanowi się, czy może zamiast kolejnej zabawki kupić w tym roku na przykład gitarę. To całkiem rozsądny pomysł, zwłaszcza gdy dziecko chodzi już do szkoły (ma co najmniej 6-7 lat) i ewidentnie ciągnie je do muzycznego świata. Dzieci w wieku szkolnym wiedzą, na czym polega nauka, mają więcej cierpliwości niż przedszkolaki, są sprawne motorycznie i potrafią skupić się na wykonywaniu jednej czynności przez dłuższy czas. Istnieje więc spora szansa, że nasza pociecha „wciągnie się” w naukę gry bez zmuszania.

Jaką gitarę wybrać na prezent na święta?

Najlepiej, jeśli osoba, którą chcemy obdarować, wskaże nam konkretny model gitary albo chociaż kluczowe parametry. Jeżeli kupujemy gitarę dla bardziej doświadczonego muzyka, a sami nie gramy, koniecznie poprośmy o pomoc obsługę sklepu muzycznego. Dobrym pomysłem będzie też bon podarunkowy na określoną kwotę, pozwalający na samodzielny wybór instrumentu.

Z kolei dla osoby początkującej, np. dla dziecka, na start w zupełności wystarczy podstawowa gitara klasyczna z komfortowymi, nylonowymi strunami. Nie musi być droga. Ważne jednak, żeby była instrumentem muzycznym z prawdziwego zdarzenia, a nie zabawką.

Koniecznie musimy prawidłowo dobrać rozmiar kupowanej gitary. Parametr ten dopasowujemy do wzrostu grającego. Rozmiar 1/2 dedykowany jest dzieciom w wieku 6-9 lat. Klasyk w rozmiarze 3/4 sprawdzi się dla dzieci w wieku 9-12 lat. Z kolei osoby dorosłe i nastolatkowie o wzroście powyżej 160 cm z reguły grają na gitarze pełnowymiarowej 4/4.

Gitara w pakiecie z kursem – idealny prezent na święta dla początkującego muzyka

Nie ma co się oszukiwać, samo podarowanie komuś nawet drogiej gitary nie sprawi, że osoba ta zacznie grać. Jeśli obdarowany nigdy nie miał do czynienia z gitarą, razem z instrumentem warto podarować mu dobry kurs z zakresu podstaw gry na gitarze, np. internetowy, dostępny na platformie szkoleniowej. Niektóre sklepy muzyczne dodają do takiego kursu plan rozwoju oraz umożliwiają konsultowanie postępów w nauce z profesjonalnym nauczycielem. Można też wykupić kilka indywidualnych lekcji stacjonarnych lub online. Specjalista pomoże eliminować bazowe błędy, doda motywacji i dostosuje plan ćwiczeń, biorąc pod uwagę obowiązki kursanta, np. dzieci, pracę, szkołę czy zajęcia dodatkowe.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]